Pokazywanie postów oznaczonych etykietą przetwory. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą przetwory. Pokaż wszystkie posty
Truskawki w cukrze na zimę

Truskawki w cukrze na zimę

Truskawki w cukrze, które po pasteryzacji zamieniają się w truskawki w cukrowym syropie to idealny sposób na przedłużenia lata zimą. To zimą dodatek do ciast, deserów, naleśników, musów, herbaty czy owsianek. Właściwie do wszystkiego do czego chcecie. Przepis prosty, wystarczy owoce i cukier. W ten sam sposób możecie przygotować maliny czy jagody i je również zamknąć w słoiku na jesień i zimę. Nie ma nic lepszego by w zimowy wieczór przenieść  się do lata. Polecam.

truskawki, przetwory, na zime, bernika, kulinarny pamietnik,. owoce, deser
Marynowane rajskie jabłuszka

Marynowane rajskie jabłuszka

Mimo, że rajskie jabłuszka wyglądają apetycznie jak jabłuszka, w dodatku mają w nazwie raj to z rajem nie maja nic wspólnego, bo smakiem nas do raju nie przeniosą niestety. I mimo wielu walorów prozdrowotnych, jak bogate źródło błonnika, spore ilości witaminy C i A, czy właściwości wspomagające zwalczanie chorób serca i nowotworów to niestety na surowo są one niejadalne. Rajskie jabłka nie nadają się do bezpośredniego spożycia. Są twarde, kwaśne i mało soczyste. Ale idealnie sprawdzają jako przetwory. A jako że zostałam obdarowana kilogramem jabłuszek to postanowiłam zrobić je w zalewie octowej, dzięki czemu będzie to fajny dodatek do sałatek na święta do pasztetu i wędlin. Jadłam je kiedyś w takiej formie i byly przepyszne. Polecam. Przepis od Joasi

przetwory, rajskie jabluszka, sloik, na zime, przekaska, marynujemy, bernika, kulinarny pamietnik
Marynowane rydze

Marynowane rydze

Przygód z rydzami z Wierchomli ciąg dalszy. Tym razem zapraszam na marynowane rydze. Dawno nie marynowałam grzybów bo i zbiory nie były za obfite, więc tym razem część grzybów odłożyłam i zrobiłam kilka słoiczków marynowanych rydzów na zimę. Będą idealne na święta czy do niedzielnego obiadu. Ale zapewne znikną wcześniej.  

rydze, grzyby, jesien, przetowry, marynowanie, marynowane, bernika, na zime, kulinarny pamietnik
Ogórki po koreańsku

Ogórki po koreańsku

Ostatnio robię dużo różnych kiszonek, pikli, takich krótkich marynowanych warzyw, które można zjeść 1 czy 2 dni po zrobieniu. Dlatego gdy trafiłam na ten przepis postanowiłam go zaraz wypróbować. Co prawda autor mówi, że ogórki są do jedzenia zaraz po przygotowaniu, ale nam najbardziej smakowały tak po 2 dniach od przygotowania. Są lekko słone, lekko słodkie i do tego pikantne. Bardzo fajny dodatek do kanapek, czy obiadu. Duży plus, za to że są prawie ekspresowe do jedzenia. Polecam.


ogorki, koreansku, przetwory, sloik, przekaska, pikle, marynowanie bernika, kulinarny pamietnik
Kiszona botwinka

Kiszona botwinka

W tym roku zdecydowanie bardziej eksperymentuje z kiszeniem warzyw niż dotychczas. Pierwszy raz zrobiłam kiszone rzodkiewki i już od 2 miesięcy non stop gdy jednak słoik się kończy kiszę następny, tak nam zasmakowały. Dlatego poszłam krok dalej i zakisiłam botwinkę, widząc jak wiele osób to robi i chwali jej smak oraz dobroczynne wartości. Botwinka wyszła bardzo smaczna, chociaż zdecydowanie bardziej smakowały nam buraczki niż kiszone liście z łodygami. Są zbyt miękkie jak dla mnie, dlatego poszły na chłodnik. Część soku została wypita, reszta trafiła też do chłodnika, który był inny, ale pyszny. Polecam zamknąć lato w słoiku. 

botwina, botwinka, kiszenie, kiszona, buraczki, buraki, pikle, marynata, bernika, kulinarny pamietnik, warzywa,
Kiszone rzodkiewki

Kiszone rzodkiewki

Jedliście kiedyś kiszone rzodkiewki? Nie? To musicie koniecznie to nadrobić. Ja wiem że Polacy kochają kiszone ogórki i kapustę, ale nie tylko te warzywa można kisić. Tak naprawdę kisić można prawie wszystko, a warzywa dzięki procesowi fermentacji są pełne witamin, szczególnie witaminy C, regulują nasze trawienie, ułatwiają usuwanie toksyn i mają wiele innych wartości dla naszego organizmu. Tak więc koniecznie zakiście w weekend rzodkiewki i uwierzcie mi, że je pokochacie tak jak małosolne latem. Polecam. 

rzodkiewki, kiszone, warzywa, kiszonki, pikle, bernika, kulinarny pamietnik

Kimchi - koreańska kiszonka

Kimchi - koreańska kiszonka

Kiszonka Kimchi to tradycyjne danie kuchni koreańskiej składające się z fermentowanych lub kiszonych warzyw. Zazwyczaj jest to kapusta pekińska, rzepa albo ogórek, ale można też przygotować kimchi z innych warzyw. Większość kimchi ma ostry smak z powodu użycia proszku z papryczek chili.
W Korei to popularna przystawka i ważny element każdego posiłku, ale używane jest także jako składnik w przygotowywaniu innych potraw, takich jak kimchi (zupa kimchi) czy kimchi bokkeumbap (smażony ryż z kimchi).
W 2013 roku tradycyjny sposób przygotowywania kimchi na zimę - kimjang - został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.
Ja przygotowałam kimchi wg przepisu z tej strony, zmniejszając tylko ilości i proporcje i pierwsze co z niej zrobiłam to pyszną i ostrą zupę. Rozgrzała nas maksymalnie. Przepis wkrótce. 

kimchi, korea, kiszonka, kapusta pekinska, azja, azjatyckie, chilli, bernika, kulinaarmny pamietnik
Cukinia jak ananas

Cukinia jak ananas

Jedliście kiedyś cukinię przygotowaną tak, aby smakowała jak ananas? Ja nigdy, ale jakiś czas temu zobaczyłam przepisy w necie cukinia a’la ananas i zaintrygowały mnie na tyle, że postanowiłam zrobić kilka słoiczków na próbę. Taką cukinię można wykorzystać zimą do deserów, ciast. Dodam, że jest dość słodka i intensywna w smaku, więc idealnie będzie się komponowała z niesłodkim deserami np naleśnikami, placuszkami, czy kwaśną galaretką. Polecam. 

cukinia, ananas, deser, ciasto, przetwory, bernika, kulinarny pamietnik
Pomidorowa sałatka z ogórków

Pomidorowa sałatka z ogórków

Skończyliście już marynowanie ogórków? Jeśli nie to polecam zrobić jeszcze jedną pyszną sałatkę. To ogórki w marynacie pomidorowej. Pyszne, o wyraźnym smaku, idealne. Tak kto ma jeszcze czas to szybciutko do warzywniaka bo małe ogóreczki nadal są w sprzedaży i robimy sałatkę do naszych zimowych zapasów.

pomidory, ogorki, marynowanie, przetwory, salatka, ogorki marynowane, bernika, kulinarny pamietnik
Papryka marynowana

Papryka marynowana

Marynujemy. Dzisiaj w roli głównej papryka w swojej klasycznej odsłonie czyli papryka marynowana. Niezastąpiona na każdym stole podczas spotkań, przyjęć, imprez. Warto zrobić sobie na zimę kilka słoiczków i korzystać gdy tylko mamy ochotę. Prosty przepis, proste wykonanie. Zapraszam.

bernika, papryka, papryka marynowana, marynowanie, przetwory, sloik

Angielskie pikle kanapkowe

Angielskie pikle kanapkowe

Początek września to idealna pora na przygotowanie sobie kilku słoiczków domowych przetworów np pikli, idealnego dodatku do kanapek, sałatek czy grilla. Dlatego zachęcam do przygotowania angielskich pikle, czyli ogórków w marynacie z musztardy, curry i kurkumy. Są szybkie i proste do zrobienia, w dodatku już po 2 dniach można się nimi delektować. Natomiast im dłużej będą się marynowały tym będą smaczniejsze. Zimą to nr 1. Polecam.

pikle, ogorki, przetwory, marynowanie, bernika, sloik, kulinarny pamietnik, ogorki konserwowe
Sałatka z białej kapusty i buraków na zimę

Sałatka z białej kapusty i buraków na zimę

Wiem że teoretycznie jest to spóźniony przepis, bo czas przetworów się skończył, ale tak naprawdę jeszcze nie jest za późno. Ja właśnie wczoraj dorabiałam kolejne słoiczki tej sałatki, bo większość z niej została już zjedzona i na zimę niewiele zostało. Więc jeśli chcecie to spokojnie kupcie kapustę, buraki i zróbcie pyszną sałatkę, idealną do zimowych obiadów. Przepis sprzedała mi znajoma, po spróbowaniu tej sałatki u niej natychmiast postanowiłam ją zrobić. 


Ogórki kiszone

Ogórki kiszone

Obowiązkowe do zrobienia na zimę. Bogactwo witamin i flory bakteryjnej w jednym niedużym słoiku. Niewiele pracy, kilka dni i ogórki są gotowe, domowe, pyszne kiszone. Zima nieodzowne, kto ich nie robi niech żałuje, bo nie ma nic lepszego jak domowy, chrupiący kiszony ogórek na zimowej kanapce czy do schabowego z ziemniakami. 
Nie podaję wam dokładnych proporcji, bo każdy z nas zaprawia różną ilość ogórków, ma różne wielkości słoików. Ważna jest proporcja wody do soli oraz to co w każdym słoiku powinno się znaleźć. Polecam.


Ćwikła Lucyny Ćwierczakiewiczowej

Ćwikła Lucyny Ćwierczakiewiczowej

Ćwikła to nieodzowny element polskiej Wielkanocy do jajek, kiełbasy, czy mięsa. A dobra ćwikła to oczywiście przygotowana samodzielnie, domowym sposobem najlepiej takim sprzed 100 lat. A gdzie znaleźć takie przepisy? Oczywiście u prekursorki polskich książek kulinarnych, czyli Lucyny Ćwierczakiewiczowej. Zapraszam na taki przepis lekko zmodyfikowany. Źródło


Powidła śliwkowe z wanilia i rumem

Powidła śliwkowe z wanilia i rumem

Środek jesieni, ale śliwki jeszcze nadal są, wiec jeśli do tej pory nie zrobiliście jeszcze domowych powideł to teraz jest ostatni dzwonek, bo warto zaopatrzyć się w nie na zimę. Są niezastąpione do przełożenia świątecznego piernika czy na chrupiący tost. Zapraszam. 

Sałatka z ogórków po żydowsku Doroty

Sałatka z ogórków po żydowsku Doroty

Wracamy do przetworów, które się pomału kończą. Dzisiaj jeszcze jeden przepis na ogórki wg mojej koleżanki, która je nazywa "po żydowsku". Nie wiem czy mają coś wspólnego z tą kuchnią, ale same ogórki są pyszne i żałuję że zrobiłam ich zaledwie z połowy podanej porcji. Następnym razem zrobię o wiele więcej. Zapraszam.


Sos z cukinii słodko-kwaśny

Sos z cukinii słodko-kwaśny

Koleżanka Dorota podzieliła się ze mną przepisem na pyszny sos, który używa do wszystkiego od mięs po kanapki, a jej syn zamiast keczupu także do wszystkiego. Zrobiłam i fakt jest genialny. Córce bardzo zasmakował, więc dorobiłam drugą porcje, bo naprawdę jest warto mieć go na zimę w zapasie. Idealny do wszystkiego. Zjedliśmy z nim makaron z piersią kurczaka, był super obiad. Zapraszam.

Surówka od "chińczyka" na zimę

Surówka od "chińczyka" na zimę

Smakuje wam surówka "chińska" jadana w restauracjach chińskich? Jeśli tak to polecam zrobić ją samodzielnie, w dodatku zrobić sobie jej zapas na zimę w słoikach. Surówka jest pyszna i nie ma z nią dużo pracy. Idealna do zimowych obiadów, nie tylko chińskich. Polecam.



Domowy keczup

Domowy keczup

Powiem wam , że domowy keczup to jest to. Gęsty, aromatyczny, mocno pomidorowy, lekko słodki, lekko kwaśny, z lekką korzenną nutą. I przede wszystkim zdrowy, nie do porównania z kupnymi. A wszystkim, którzy się boją, że to trudne zadanie oświadczam zdecydowanie, że nie. Wystarczy trochę chęci i czasu. A radość z domowego keczupu, gdy zasmakuje waszym bliskim będzie nie do opisania. Źródło to zmodyfikowany przeze mnie przepis z Poradnika domowego.  

Copyright © 2016 Bernika - mój kulinarny pamiętnik , Blogger