Truskawki w cukrze na zimę

Truskawki w cukrze, które po pasteryzacji zamieniają się w truskawki w cukrowym syropie to idealny sposób na przedłużenia lata zimą. To zimą dodatek do ciast, deserów, naleśników, musów, herbaty czy owsianek. Właściwie do wszystkiego do czego chcecie. Przepis prosty, wystarczy owoce i cukier. W ten sam sposób możecie przygotować maliny czy jagody i je również zamknąć w słoiku na jesień i zimę. Nie ma nic lepszego by w zimowy wieczór przenieść  się do lata. Polecam.

truskawki, przetwory, na zime, bernika, kulinarny pamietnik,. owoce, deser

Truskawki w cukrze na zimę

  • truskawki
  • cukier

 

Słoiki i wieczka umyć a następnie wyparzyć wrzątkiem i dokładnie wytrzeć. Ja użyłam słoików o pojemności ok 500 ml. 

Truskawki opłukać pod zimną wodą, lekko osuszyć i pozbawić szypułek. Duże truskawki można przekroić na pół. Należy zwrócić uwagę, że owoce do przetworów muszą być ładne, zdrowe i nieuszkodzone. 

Do słoików włożyć warstwę truskawek, wsypać porcję cukru, ponownie ułożyć kolejną warstwę owoców i znowu cukier i tak robić aż się słoik zapełni truskawkami. Na samym wierzchu ma być warstwa cukru. Z reguły na słoik taki mniejszy jak mój wsypuje 4 łyżki cukru. Słoiki szczelnie zakręcić suchą nakrętkę.

Na dno dużego garnka włożyć ściereczkę, słoiki włożyć do garnka, wlać zimną wodę - woda sięgać ma w garnku do 3/4 wysokości słoików, po czym doprowadzić do wrzenia, a następnie na bardzo wolnym ogniu pasteryzować do momentu rozpuszczenia się cukru w słoikach, czyli u mnie około 20 minut. Po pasteryzacji owoce zajmują tylko około 3/4 objętości słoika. Gotowe słoiki odstawić do ostygnięcia. Ja kładę je na ściereczce położonej na blacie odwracając każdy gorący słoik dekielkiem na dół, przykrywam słoiki druga ścierkę i tak zostawiam na kilka godzin aż słoiki wystygną. Wtedy przekładam do spiżarki. 

truskawki, przetwory, na zime, bernika, kulinarny pamietnik,. owoce, deser

truskawki, przetwory, na zime, bernika, kulinarny pamietnik,. owoce, deser

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Bernika - mój kulinarny pamiętnik , Blogger