Kiszone liście winogron

Kiszone liście winogron

Kiszone liście winogron to rzadkość robiona w naszych domach w przeciwieństwie do Grecji, Turcji, Gruzji czy Bułgarii, gdzie malutkie gołąbki zawinięte w te liście to istny regionalny, przysmak. Dolma, dolmades, tołma, dolmas czy yalanji to nazw a tego samego dania czy gołąbków w marynowanych liściach winogron. Pierwszy raz jadłam je 20 lat temu, gdy w naszym domu przygotowała je goszcząca u nas Bułgarka pochodzenia tureckiego. Była to dla mnie całkowita nowość, dlatego obserwowałam dokładnie cały proces przygotowania, bo bardzo chciałam kiedyś zrobić je sama. Gołąbki zachwyciły nas smakiem. Zorka użyła własnych kiszonych liści, co było dla mnie zaskoczeniem że się tak da i że w ogóle liście można tak wykorzystać. W tym roku po raz pierwszy postanowiłam skorzystać z tego, że u rodziców jest winorośl, zerwałam w czerwcu młode liście i zakisiłam zgodnie z radami Tajemnic smaku. Teraz stoją sobie w lodówce i czekają aż przygotuje z nich bałkańskie gołąbki. 

liscie winogron, kiszone, kiszonie, kiszonka, kulinarny pamietnik,bernika, obiad, kuchnia turecka,

Małpi chlebek (monkey bread)

Małpi chlebek (monkey bread)

Historia tego wypieku jest naprawdę niezwykła. Małpi chlebek, bo o nim mowa większość ludzi w dzisiejszych czasach w Stanach Zjednoczonych zna jako produkt amerykański, tymczasem w rzeczywistości jest to węgierski deser arany galuska („złoty knedel”). Sięgając do lat 80. XIX wieku w literaturze węgierskiej, węgierscy imigranci przywieźli ze sobą to danie, kiedy wyemigrowali do Ameryki i zaczęli wprowadzać je do krajobrazu kulinarnego kraju, kiedy węgierskie i węgiersko-żydowskie piekarnie zaczęły je sprzedawać w połowie XX wieku.

W 1972 roku książka kucharska wydana przez Betty Crocker zawierała przepis na areny galusia, którą nazwali „węgierskim ciastem kakaowym”. Wraz ze wzrostem popularności w Ameryce, arany galuska zaczęto mylić z chlebem małpim, w którym kulki ciasta nie macza się w cynamonie i cukrze, a jedynie w maśle. „Chlebek małpi” wkrótce stał się bardziej powszechną nazwą tego węgierskiego, żydowskiego deseru.

Przepisy na chleb po raz pierwszy pojawiły się w amerykańskich czasopismach kobiecych i książkach kucharskich społeczności w latach 50-tych XX wieku. W latach 80-tych Nancy Reagan spopularyzowała serwowanie małpiego chleba podczas Świąt Bożego Narodzenia, czyniąc z niego podstawę słodkiego Bożego Narodzenia w Białym Domu. 

Chleb jest zrobiony z kawałków słodkiego ciasta drożdżowego, które piecze po uprzednim pokryciu roztopionym masłem, cynamonem, cukrem i posiekanymi orzechami. Tradycyjnie podaje się go na gorąco, dzięki czemu pieczone kulki można łatwo oderwać palcami i zjeść. Powiem tylko, że w krótkim czasie robiłam go już 3 razy i za każdym znika w tempie ekspresowym a osoby jedzące nie mogły się od niego oderwać. To najlepsza cynamonka na świecie. Źródło

malpi chlebek,chlebek,ciasto,drozdzowka,cynamonka,drozdzowe, bernika, kulinarny pamietnik

Chleb portugalski (Pão de água)

Chleb portugalski (Pão de água)

Gdy upieczecie ten chleb to tak ja ja gwarantuję wam że się w nim zakochacie i długo nie będzie chciał jeść innego. To portugalski chleb (Pão de água) zapewne dobrze znany osobom podróżujących do Portugalii. Dla mnie to odkrycie, jeden z najpyszniejszych chlebów jakie jadłam i które sama upiekłam, a także chyba najprostszy na świecie, bo wymaga tylko mąki, wody, drożdży i soli. I przede wszystkim odrobinę cierpliwości i czasu. Chleb portugalski to  pyszne białe pieczywo z pięknymi dziurami. Ciepła kromka tego chleba z masłem to prawdziwy rarytas. Źródło

Chleb,portugalski,Pão de água,sniadanie, pieczywo, bernika, wypieki, drozdze, kulinarny pamietnik

Chlebek odrywany hot-dog

Chlebek odrywany hot-dog

Latem przy okazji grilla bardzo często piekę odrywany chlebek. Jednak ten nasz klasyczny, czosnkowy już nam się znudził, dlatego postanowiłam przygotować coś innego. Wśród przepisów na platformie cookido znałam pomysł na chlebem o smaku hot-doga. Faktycznie, dodatek ogórków konserwowych i sosu musztardowo-keczupowego sprawił, że smakuje prawie jak hot-dog i jest to najlepszy tego typu chleb jaki do tej pory zrobiłam. Na pewno zagości u nas na stałe w menu, również poza sezonem grillowym. Świetnie sprawdzi się na każdej imprezie czy spotkaniu rodzinnym. Polecam. 

chleb, odrywany, chleb odrywany,. cebulka prazona,hot dog, drozdze, kulinarny pamietnik, bernika
Truskawki w cukrze na zimę

Truskawki w cukrze na zimę

Truskawki w cukrze, które po pasteryzacji zamieniają się w truskawki w cukrowym syropie to idealny sposób na przedłużenia lata zimą. To zimą dodatek do ciast, deserów, naleśników, musów, herbaty czy owsianek. Właściwie do wszystkiego do czego chcecie. Przepis prosty, wystarczy owoce i cukier. W ten sam sposób możecie przygotować maliny czy jagody i je również zamknąć w słoiku na jesień i zimę. Nie ma nic lepszego by w zimowy wieczór przenieść  się do lata. Polecam.

truskawki, przetwory, na zime, bernika, kulinarny pamietnik,. owoce, deser
Curry z kurczakiem i groszkiem cukrowym

Curry z kurczakiem i groszkiem cukrowym

Groszek cukrowy to bardzo dobre i ciekawe warzywo, idealnie pasujące do gulaszy, sałatek czy jako dodatek do obiadu. Ja dzisiaj postanowiłam dodać go do curry z kurczaka. Jego chrupkość świetnie uzupełniła kremowy i rozgrzewający smak curry. Polecam serdecznie. Pokochacie groszek tak jak ja.

curry, groszek cukrowy, obiad, kurczak, bernika, mleczko kokosowe, kulinarny pamietnik
Copyright © 2016 Bernika - mój kulinarny pamiętnik , Blogger