Gulasz z wątróbki z papryką z plackami ziemniaczanymi
Mój mąż uwielbia wątróbkę drobiową. Dlatego staram się często mu ją robić, ale żeby nie powtarzać ciągle jednej i tej samej potrawy staram się wymyślać nowe. I tak postanowiłam zrobić gulasz z wątróbki z papryką, podany z plackami ziemniaczanymi. Wyszło (wg niego) bardzo dobry obiad. Poprosił by robić go częściej. Polecam, bo jak widzicie gulasz można zrobić także z podrobów. Oczywiście dla ich wielbicieli.
Gulasz z wątróbki z papryką i plackami ziemniaczanymi
- ok. 600 g wątróbki drobiowej
- 125 ml wina białego wytrawnego
- 1 szklanka bulionu drobiowego lub warzywnego
- 1 cebula
- ½-1 papryka czerwona
- 1 czubata łyżeczka koncentratu pomidorowego
- 2 łyżeczki musztardy najlepiej Dijon lub innej ostrej
- 1 kopiasta łyżki śmietany 18%
- sól do smaku
- pieprz świeżo mielony do smaku
- 1 liść laurowy
- 2 ziarna ziela angielskiego
- 1 łyżeczka czosnek granulowany
- mąka pszenna do obtoczenia wątróbki
- 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
- natka pietruszki
Placki ziemniaczane
- ok 1 kg ziemniaków
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
- 2 cebule
- 3 ząbki czosnku
- 2 jajka
- 1 łyżeczka soli
- pieprz wg smaku
- olej do smażenia
Wątróbkę oczyścić z żyłek i błonek. Pokroić na mniejsze kawałki, obtoczyć w mące. Cebule polskich w piórka, a paprykę na paski. Rozgrzać patelnię z olejem, dodać wątróbkę, delikatnie oprószyć sola i pieprzem, obsmażyć z dwóch stron przez 2-3 minuty. Podlać winem, smażyć aż wino odparuje. Dodać pokrojoną cebulę, paprykę, wymieszać. Chwilę smażyć aż cebula sie zeszkli. Następnie wlać bulion, dodać musztardę, czosnek granulowany, liść laurowy, ziele angielskie, łyżkę koncentratu pomidorowego. Patelnię przykryć, dusić na wolnym ogniu przez 20 minut.
Gdy wątróbka jest gotowa dodać śmietanę, opcjonalnie doprawić do smaku. Dusić jeszcze 2 minuty. Do kubeczka wsypać mąkę ziemniaczaną i wlać troszkę wody, wymieszać by powstała mączna zawiesina. Następnie przelać ją do lekko gotującego się gulaszu, wymieszać. Powinien powstać aksamitny, zagęszczony sos. Przełożyć na talerze, posypać posiekaną natką pietruszki. Podać z plackami ziemniaczanymi.
W międzyczasie przygotować placki. Obrane i umyte ziemniaki zetrzeć na tarce o małych oczkach, trochę je odsączyć. Obrać cebulę i również ją zetrzeć na tarce, dodać do ziemniaków, do tego przecisnąć przez praskę czosnek. Wbić jajka, wymieszać całość, wsypać mąkę ziemniaczaną, sól, pieprz. Dokładnie wymieszać. Rozgrzać olej na patelni, najlepiej tak by placki mogły sie w połowie w nim zanurzyć. Ciasto wkładać do oleju porcjami, smażyć niewielkie placki na rumiano. Podawać z gulaszem.
Nigdy nie robiłam. Zawsze klasyczna wątroba z cebulką. Będę musiała spróbować
OdpowiedzUsuńUwielbiam placki ziemniaczane, a połączenie z gulaszem z wątróbki i papryką brzmi bardzo smakowicie.
OdpowiedzUsuńBędę musiała zrobić. Nigdy nie robiłam takiego
OdpowiedzUsuńCiekawa propozycja dla miłośników wątróbki drobiowej, którzy szukają pomysłu na nowe danie z jej udziałem. Mój mąż też uwielbia drobiową.
OdpowiedzUsuńPyszna propozycja i ciekawy przepis na wątróbkę. Muszę spróbować.
OdpowiedzUsuńKusi mnie, by spróbować. U mnie klasyka: albo wątroba z cebulą, albo wątroba z jabłkiem. Patrząc na przepis wydaje mi się, że byłby moim ulubionym. I oczywiście zero nudy!Pozdrawiam serdecznie Katarzyna Franiszyn - Luciano
OdpowiedzUsuńNigdy nie jadłam tak podanej wątróbki. Z plackami ziemniaczanymi musi być pyszna. Nie pozostało mi nic innego jak spróbować :-)
OdpowiedzUsuńNie pamiętam kiedy ostatnio jadłam jakąkolwiek wątróbke. A od jakiegoś czasu bardzo za mną chodzi I jak tylko dorwe ja gdzieś to zrobię tak jak polecasz :)
OdpowiedzUsuńDawno nie robiłam na obiad wątroby. Aż chciałoby się zjeść taki gulasz
OdpowiedzUsuńPyszny obiad. Takiego gulaszu jeszcze nie robiłam
OdpowiedzUsuńPyszny obiad. Będę musiała wypróbować ten przepis na gulasz
OdpowiedzUsuń