Świąteczny tort makowy z wiśniami

Tak się składa, że u nas w święta bardzo często gości na stole tort, a to dlatego że jedna z osób w mojej rodzinie ma urodziny tuż przed Wigilią i najczęściej właśnie podczas świąt je obchodzimy. Ten tort - niespodziankę przygotowałam właśnie na jej urodziny. Szukałam pomysłu na ciasto, które idealnie wpasowałoby się w świąteczny klimat. Inspirację znalazłam na tym blogu na tort makowy. Mak w Boże Narodzenie jest elementem obowiązkowym, bo potrawy z makiem symbolizują pomyślność, płodność i dostatek na cały, zbliżający się Nowy Rok. Tradycja podawania dań z makiem w wigilijny wieczór jest bardzo stara, dania z makiem są zgodnie z dawnymi wierzeniami magiczne i przynoszą szczęście. Wobec tego nie mógł powstać inny tort. Dodatkiem jest warstwa wiśniowa, krem na bazie śmietany i mascarpone, a dekoracją elementy symbolizujące święta. Zarówno te jadalne jak i nie.




Świąteczny tort makowy z wiśniami 

biszkopt:
  • 3 duże jajka
  • 120 g mąki pszennej tortowej
  • 100 g cukru
  • 1/3 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 5 łyżek suchego maku
nasączenie:
  • 150 ml wody
  • 2 łyżki soku z cytryny
  • 2 łyżki kompotu z wiśni
  • 1 łyżeczka cukru pudru
krem śmietankowy:
  • 500 ml schłodzonej śmietanki 30% 
  • 250 g serka mascarpone 
  • 2 łyżki cukru pudru 
  • 1 fix do śmietany
  • warstwa wiśniowa:
  • 1 słoik wiśni w kompocie (720g)
  • 45 g wiśniowej galaretki w proszku 
ozdoby:
  • wiórki kokosowe
  • pierniki
  • żurawina
  • suszone owoce
 
 
Biszkopt: Piekarnik nastawić na funkcję góra-dół na 180°C. Jajka rozdzielić na białka i żółtka. Białka ubić na sztywną pianę. Ciągle ucierając mikserem dodawać stopniowo cukier, mieszać, aż masa stanie się gęsta i lśniąca. Następnie dodawać pojedynczo żółtka, mieszając mikserem na jasną masę. Mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia. Do masy przesiać mąkę, dodać mak i wymieszać wszystko delikatnie drewnianą łyżką lub szpatułką na jednolite ciasto. Ale nie mieszać za długo. Dno tortownicy od 23 do 25 cm wyłożyć papierem do pieczeni. Ciasto przełożyć do formy, wyrównać i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec przez około 35 minut. 

Po wyjęciu z piekarnika odstawić do całkowitego ostudzenia. Następnie wyjąć z blaszki i przekroić na dwie równe części. Jedną część biszkoptu włożyć ponownie do blaszki. Składniki do nasączenia wymieszać i połową ponczu nasączyć blat biszkoptu w blaszce. 

Masa wiśniowa: Wiśnie osączyć zachowując kompot. Odmierzyć do garnuszka 250 ml kompotu i zagotować. Zdjąć z ognia, wsypać galaretkę, mieszać, aż galaretka się rozpuści. Dodać wiśnie, wymieszać, odstawić do całkowitego ostygnięcia. Gdy masa zacznie tężeć wylać ją na dolny biszkopt w blaszce, wyrównać i wstawić do lodówki na około 30-40 minut, aż galaretka zastygnie. 

Przygotować krem. Kremówkę ubić na sztywną masę. Pod koniec ubijania dodać przesiany cukier puder, serek mascarpone i opcjonalnie śmietan-fix. Odstawić masę na 30 minut do lodówki. Z masy odłożyć około ¼, która zostanie wykorzystana do posmarowania boków i wierzchu gotowego tortu. Resztę kremu wyłożyć na warstwę wiśniową tortu. Wyrównać, nakryć drugim blatem biszkoptu, lekko docisnąć i nasączyć go pozostałym ponczem. Formę z tortem wstawić na noc do lodówki.

Schłodzony tort wyjąć z blaszki oddzielając rant blaszki od ciasta ostrym nożem. Przełożyć na paterę. Wyjąć z lodówki odłożoną część kremu i równo, cienką warstwą posmarować boki oraz wierzch tortu. Cały tort obsypać wiórkami kokosowymi. Włożyć ponownie do lodówki na 30 min. Gotowy tort udekorować wg upodobań owocami, ciasteczkami, bakaliami - tym co lubicie i co pasuje do okazji.




12 komentarzy:

  1. Deser i jednocześnie piękna ozdoba świątecznego stołu. Wspaniały :))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rewelacyjny tort na święta. Twój tort przypomina mi ciasto makowa panienka. Zobacz jak liczyć potrawy wigilijne - co powinno znaleźć się na stole. Mam nadzieję, że znajdę czas w tym roku i zrobię tort makowy. Wygląda oryginalnie.

      Usuń
  2. Wow! Nigdy nie robiłam takiego. Jestem ciekawa jak smakuje

    OdpowiedzUsuń
  3. Piękny i pyszny. U mnie jest tradycyjnie makowy z cytrynową masą.

    OdpowiedzUsuń
  4. Uwielbiam tort makowy, kiedyś robiłam taki z masą karpatkową ale zgubiłam przepis i nie mogę znaleźć :-( Może w tym roku przygotuję dla odmiany torcik z Twojego przepisu :-) Wygląda pysznie!

    OdpowiedzUsuń
  5. Piękny tort i na pewno bardzo pyszny. W tym roku muszę w porę ususzyć owoce. :)

    OdpowiedzUsuń
  6. O matko! Ależ bym zjadła! Jest przeuroczy przede wszystkim idealnie wpisuje się w charakter świąteczny! Święta z takim cudem będą o wiele wiele smaczniejsze i cieplejsze. Ponieważ nie ma nic lepszego niż dzielenie się z innymi naszą pasją i rzeczami które robimy najlepiej! Gratulacje

    OdpowiedzUsuń
  7. Ojojjoj, ale "dołożyłaś do pieca" :) toż to tortowa rozkosz :) robiłam makowy z pomarańczami, ale mam wrażenie, ze daleko mu do Twego :) zaskoczę w tym roku Rodzinkę dzięki Tobie :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Pięknie wygląda. Nie robiłam jeszcze takiego tortu

    OdpowiedzUsuń
  9. Tortu makowego nigdy nie robiła, ale ten niesamowicie mi się podoba. Jestem pewna, że pyszny.

    OdpowiedzUsuń
  10. Idealny. Nic dodać nic ująć. Z chęcią bym spróbowała

    OdpowiedzUsuń
  11. Wygląda niesamowicie. Szkoda, że dopiero teraz natknęłam się na ten przepis. Ale chyba nic nie stoi na przeszkodzie, żeby taki tort zrobić na Wielkanoc :D

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Bernika - mój kulinarny pamiętnik , Blogger