Chleb jogurtowy

Rzadko piekę chleby i raczej wybieram te łatwiejsze na drożdżach. Jednak tradycją jest już że na święta, na świąteczne śniadanie chleb zawsze piekę. W tym roku zamiast chleba 7 ziaren upiekłam chleb jogurtowy, wg przepisu który znałam w bazie termomiksa. Chleb wyszedł rewelacyjnie, podbił serca i podniebienia rodziny, która się nim zachwyciła. Tata wręcz oświadczył że taki chleb mam mu od dzisiaj piec co tydzień, bo jest lepszy niż z ich ulubionej piekarni. Dodam, że chleb jest bardzo prosty w przygotowaniu i szybki więc każdy sobie z nim da radę i może mieć pyszny, chrupiący, domowy chleb codziennie. Jedynie nie mogę wam pokazać przekroju bo zdjęcia pokrojonego nie zrobiłam, ale jak tylko upiekę go ponownie to uzupełnię ten brak. Polecam.

chleb-jogurt, pieczywo, drozdze, sniadanie, wielkanoc, swieta, bernika, kulinarny pamietnik

Chleb jogurtowy

  • 240 g letniej wody
  • 10 g drożdży świeżych, pokruszonych lub 7 g suchych drożdży 
  • 350 g mąki pszennej chlebowej typ 620-650, plus dodatkowa ilość do oprószenia
  • 150 g mąki żytniej typ 750
  • 100 g jogurtu naturalnego
  • 2 łyżeczki soli
  • 1 łyżeczka miodu
  • 1 łyżka octu jabłkowego
  • olej do natłuszczenia

 

Do misy miksera wlać wodę, wsypać drożdże, wymieszać. Odstawić na 10 min aż zaczną się “burzyć”. Następnie do zaczynu wsypać obie mąki, sól, dodać jogurt, miód, ocet i wszystko wymieszać za pomocą haka do chleba przez kilka minut, aż składniki się ze sobą połączą. Ciasto powinno być gładkie i trochę lepiące. Miskę przykryć ściereczką, odstawić na 1 godzinę w ciepłe miejsce. 

Garnek lub inne naczynie do pieczenia chleba np żaroodporne natłuścić i posypać mąką. 

Gdy ciasto urośnie uformować z niego chleb. Blat wysypać mąką pszenną, ręce również oprószyć, wyjąć ciasto z miski (będzie klejące), rozciągnąć na blacie, posypując lekko mąką by sie nie kleiło a następnie uformować z niego kulę. Miejsce łączenia schować pod spód. Kulę włożyć do garnka, wierzch posypać mąką. 

Przez środek zrobić ostrym nożem nacięcie wzdłuż, żeby w trakcie pieczenia chleba sam na nie pękł. Ja zrobiłam wzorek. Jeśli wasze naczynie ma inny kształt np prostokąta to chleb powinien być uformowany w kształt tego naczynia. 

Naczynie przykryć pokrywką, włożyć do zimnego piekarnika, ustawić temperaturę 230 stopni i od osiągnięcia tej temperatury piec pod przykryciem 60 min. 

Gotowy chleb wyjąć i przełożyć na kratkę do ostudzenia. 

chleb-jogurt, pieczywo, drozdze, sniadanie, wielkanoc, swieta, bernika, kulinarny pamietnik


14 komentarzy:

  1. Uroczy chlebek i piękna skórka.

    OdpowiedzUsuń
  2. Taki własnoręcznie upieczony chlebek jest najlepszy! Piękny i apetyczny. Aż tutaj czuję jego wspaniały zapach :-).

    OdpowiedzUsuń
  3. Chlebek wyglada cudownie i powiem że nigdy takiego nie jadłam. Jogurtowe ciasto to robiłam ostatnio kilkanaście razy ale o takim chlebie pierwszy raz słyszę :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Cudowny,muszę go mieć! Nawet nie taki skomplikowany 😄

    OdpowiedzUsuń
  5. Ciekawy przepis, wiec zapisuję do wypróbowania :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Musze spróbować tego przepisu.

    OdpowiedzUsuń
  7. Dzień dobry, czy taki chlebek zachowuje świeżość na dłużej czy raczej maksimum 2-3dni?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. U nas znika w 1-2 dni, na pewno do 3 dni jest ok ale czy dłużej to nie próbowałam.

      Usuń
  8. dzień dobry! do 230 st nagrzewamy piekarnik góra + dół, bez termoobiegu? spróbuję zrobić taki chleb na mące bg i jogurcie wegańskim :-)

    OdpowiedzUsuń
  9. Zrobiłam na mące bg, z jogurtem wegańskim (bez mleka). Wyrósł nieduży, może za krótko odpoczywał. Piekłam w garnku żeliwnym. Mam jedną zasadniczą uwagę: olej przy nagrzaniu do 230 stopni zmienił się w chmurkę o żrącym zapaszku ;-) Przy następnej próbie dam na spód więcej mąki, a zrezygnuję ze smarowania formy. Pozwolę mu też podrosnąć po uformowaniu.

    OdpowiedzUsuń
  10. Chlebek cudowny. Pierwszy raz robiłam zgodnie z przepisem. Teraz robię na zakwasie żytnim, zamiast mąki pszennej daję orkiszową. Pomijam ocet i miód.Chleb wkładam do blaszki wysmarowanej masłem.Wierzch smaruję olejem. Przykrywam folią i odstawiam do wyrośnięcia. Piekę bez pokrywki. Przepyszny. Dziękuję za przepis.

    OdpowiedzUsuń
  11. Chlebek cudowny, znam przepis.Zamiast mąki żytniej dodałam kiedyś zakwasu żytniego i też był cudowny. Wyrósł większy i bardziej puszysty i bardzo długo zachował świeżość . Pozdr

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Bernika - mój kulinarny pamiętnik , Blogger