NOE Festiwal - 6 Festiwal Wina na Śląsku

VI NOE Festiwal - jedyny taki w naszym regionie festiwal wina 14 kwietnia 2019r. Międzynarodowe Centrum Kongresowe Katowice godz. 11.00-19.00 pl. Sławika i Antalla 1.
41 wystawców winiarskich, importerów, dystrybutorów, handlowców i producentów, w tym 18 z Polski. Czterech prelegentów z branży, wśród nich gość specjalny, autor “Kronik wina” i laureat literackiej nagrody NIKE Marek Bieńczyk, konkursy, nagrody, atrakcje i niespodzianki. To wszystko podczas VI NOE Festiwalu, który odbędzie się 14 kwietnia w godz. 11.00 do 19.00 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.


W tym roku festiwalowi patronuje Austria stąd obecność winnic i win austriackich na festiwalu. Jednak, jak co roku, nie zabraknie winnic polskich. 

-W tym roku będzie ich całkiem sporo. Mamy silną jak zawsze grupę z Zielonej Góry i okolic (woj. lubuskie): Saint Vincent, Winnica Julia, Winnica Folwark Pszczew, Winnica Gostchorze, sporą grupę z woj. świętokrzyskiego: Winnica Aura, Winnica Carolus, Winnica Sandomierska, Winnica Terra, przedstawicieli z woj. małopolskiego: Winnica Chodorowa, Winnica Jura, Winnica Zawada, z województwa zachodniopomorskiego - Winnica Turnau, z naszego śląskiego: Winnica Laguna oraz Winnica Cassiopeia - wylicza Marta Witek, jeden z organizatorów NOE Festiwalu. 

Noe Festiwal to przede wszystkim promocja kultury wina, dobrych win, polskiego i zagranicznego winiarstwa, edukacja winna i nauka świadomego spożywania wina. To także sporo atrakcji dla znawców tematu, a także dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z tematem wina. 


Wartościowe prelekcje
Wymiar edukacyjny mają prelekcje prowadzone podczas wydarzenia. Zapraszani co roku prelegenci nie są osobami przypadkowymi. To autorytety w świecie winiarskim w Polsce, które za swoją misję uznają szerzenie wiedzy o winie, edukację i promowanie świadomego spożycia tego szlachetnego trunku. 
-Prelekcje odbywają się na sali wystawowej, tak by każdy uczestnik miał do nich dostęp mógł posłuchać i czegoś się dowiedzieć. Nie chcemy zamykać prelegentów w osobnej sali, bo wtedy ta specjalistyczna wiedza będzie ograniczona - mówi Marian Jeżewski, pomysłodawca i organizator NOE Festiwalu.
Jak podkreślają organizatorzy, znawcy tematu z takich prelekcji wyniosą sporo cennych informacji dla siebie. Początkujący winoznawcy jeśli zapamiętają choć jedną ważną rzecz, to oznacza sukces. KAżdego roku chętnych do słuchania prelekcji i odwiedzania festiwalu jest więcej. 

Najlepsi znawcy i eksperci
W tym  roku wśród prelegentów jest gość specjalny Marek Bieńczyk, prozaik, tłumacz, historyk literatury, enolog i (UWAGA!) laureat Nagrody Literackiej Nike w roku 2012. O winach pisze od ponad 20 lat. Wydał trzy tomy kronik win, ostatni w roku 2018. Wraz z Wojciechem Bońkowskim stworzył pierwszy polski przewodnik po winach Europy (3 edycje). Wraz z Tomaszem Prange-Barczyńskim i Wojciechem Gogolińskim współtworzył w roku 2002 “Magazyn Wino”. O winach pisał także dla wielu gazet i periodyków, ostatnio do “Magazynu Wino”, “Fermentu” i Vinisfery.pl. M. Bieńczyk to także laureat francuskich odznaczeń za szerzenie wiedzy o winach francuskich w Polsce.
Podczas NOE Festiwalu będzie można zakupić książki autora “Wszystkie kroniki wina” z autografem. 


Uczestnicy NOE będą mogli posłuchać również prelekcji Tomasza Prange-Barczyńskiego, znakomitego krytyka winiarskiego; dziennikarza. T. Prange-Barczyński od 2018 roku jest redaktorem w periodyku „Ferment. Pismo o winie” i autorem portalu „Winicjatywa.pl”. Zawodowo winem zajmuje się od 1998 roku. Jest stałym felietonistą jednego z najważniejszych magazynów kulinarnych w Polsce „Kuchnia” oraz magazynu kulturalno-kulinarnego „Usta”. Autor książek, przewodników, tłumaczeń, audycji radiowych, filmów dokumentalnych i programów telewizyjnych o tematyce winiarskiej
kolejny prelegent, Łukasz Ostrowski, to socjolog, antropolog kulturowy, dziennikarz winiarski, to kolejny prelegent VI NOE Festiwalu. W życiu zawodowym przeszedł trasę od wykładowcy uniwersyteckiego do sommeliera. Obecnie współpracownik “Winicjatywy” i “Fermentu”. Wielbiciel win z Europy Środkowej.
Wojciech Cyran to z kolei ambasador marki Jacob’s Creek w Polsce, który winiarskie szlify zdobywał pracując i szkoląc się we Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Nowej Zelandii i Australii. Absolwent kursu WSET 4 Diploma*. To ostatni już prelegent tegorocznego NOE Festiwalu.

Akcent dla Świetlikowa
W tym roku organizatorzy NOE Festiwalu będą wspierać Fundację Śląskie Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo, które podczas Festiwalu będzie prowadzić kwestę na budowę stacjonarnego hospicjum. Fundacja będzie mieć swoje stoisko z gadżetami, które będzie można zakupić, wolontariusze będą zbierać pieniądze do skarbonek Fundacji, a przedstawiciel Świetlikowa będzie opowiadał o planach na najbliższe lata. 

Zapraszamy na NOE
Organizatorzy już teraz zapraszają na tegoroczny NOE Festiwal. Impreza odbędzie się 14 kwietnia w godz. 11.00-19.00 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, pl. Sławika i Antalla. Bilet na Festiwal kosztuje 20 zł, kaucja zwrotna za kieliszek 10 zł. Prelekcje i pozostałe atrakcje są bezpłatne. Chętnych będą obsługiwać trzy kasy, w tym jedna z kieliszkami. Prowadzona jest również przedsprzedaż biletów przez internet:
https://www.ebilet.pl/biznes/targi/festiwal-wina/  
Wstęp na wydarzenie mają tylko osoby pełnoletnie.
O kolejnych atrakcjach organizatorzy będą informować na bieżąco na stronie www.noefestiwal.pl oraz na profilu FB: @NoeFestiwal

Tematy i grafik prelekcji:
12:00 – Łukasz Ostrowski - Austria – mały kraj wielkich win
13:30 – Tomasz Prange-Barczyński - “7 x emocje” – wstęp do win austriackich
15:30 – Marek Bieńczyk - gość specjalny - “Wszystkie kroniki wina” – spotkanie z autorem
17:00 – Wojtek Cyran - Degustacja wina w pigułce. – Jak degustować wino jak zawodowiec. Podstawy łączenia wina i potraw.


**************************************************************************************
Dodatkowe informacje
Dlaczego powstał NOE Festiwal?
Tegoroczny NOE Festiwal odbywa się już po raz 6. Festiwal powstał z myślą o producentach, importerach, osobach, które zajmowały się winem zawodowo. Miał przede wszystkim dać możliwość promocji w Polsce, gdzie trunkami wiodącymi do tej pory była wódka i piwo. Stąd formuła festiwalu, a nie targów czy festynu. Chodziło o to, by zwykłemu Kowalskiemu opowiedzieć o winie, jego historii, nauczyć jak spożywać z czym, na co zwracać uwagę przy zakupie i gdzie kupować. Edukacja świadomego konsumenta, to praca u podstaw, która w ciągu tych 6 lat zaowocowała stałym wiernym gronem odwiedzających. Z 100 czy 200 osób zainteresowanych tematyką wina, zrobiło się sporo ponad 1000 chętnych do degustacji, zdobycia informacji, wiedzy, posłuchania prelekcji, porozmawiania z wystawcami. Festiwalowi sprzyja rosnąca moda na wino. Jak mówią organizatorzy takich imprez jest w Polsce coraz więcej. Targi branżowe, festyny, degustacje komentowane, festiwale, podróże do winnic, wycieczki z kulturą, teatrem i winem, to tylko niektóre propozycje.
Pierwsza edycja Festiwalu odbyła się w 2014 roku. Krajem patronem była Gruzja. Kolejna edycja to Francja, następnie Węgry. W 2017 Festiwal przeniósł się z Kinoteatru Rialto do MCK Katowice. Wtedy krajem patronem zostały Włochy. W 2018 roku patronat nad NOE objęła Hiszpania, a w tym roku przyszedł czas na Austrię. Podczas NOE co roku można spróbować win z całego świata. Kraj patron pozwala przybliżyć kulturę danego kraju winiarskiego, jego specyfikę, historię winiarstwa i pokazać i wypromować jego wina. 
Przy kolejnych edycjach organizatorzy współpracują z instytucjami kultury w danym kraju, ambasadami czy sommelierami. Ich wkład w organizację wzbogaca NOE Festiwal.


**************************************************************************************
Kilka słów o Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo
Hospicjum niesie pomoc nieuleczalnie chorym dzieciom w dwojaki sposób:
* Działający w Hospicjum Domowym lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci, psycholodzy oraz pracownicy socjalni opiekują się przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu nieuleczalnie chorymi dziećmi, obarczonymi ryzykiem przedwczesnej śmierci, w ich rodzinnych domach na terenie całego województwa śląskiego. Pod opiekę hospicjum trafiają dzieci w sytuacji, gdy lekarze w szpitalu wykorzystali już wszystkie możliwości, dalsze leczenie niesie coraz więcej cierpienia a dziecko i rodzice chcą wrócić do domu. Do domu, do własnego łóżeczka i zabawek. Z daleka od hałasu szpitalnego, w ramiona swoich najbliższych. Bo w domu dzieci mniej się boją…
* Drugim obszarem działalności Fundacji jest opieka nad nieuleczalnie chorymi dziećmi w Centrum Opieki Dziennej czyli w takim „specjalistycznym przedszkolu”, które zostało otwarte w czerwcu 2017 roku. Ze względu na swoje ciężkie choroby podstawowe nasi podopieczni nie mogą korzystać z innych ośrodków – OREWu czy oddziałów integracyjnych w przedszkolach lub szkołach. Poprzez opiekę nad dziećmi sprawowaną w Centrum staramy się odciążyć rodziców opiekujących się swym ukochanym, chorym dzieckiem – otrzymują Oni nieco czasu na spotkania z przyjaciółmi, chwilę odpoczynku, więcej czasu dla rodzeństwa chorego dziecka czy możliwość zadbania o samego siebie. Życie całej rodziny ma szansę powrotu do normalności. W czasie pobytu w Centrum Opieki Dziennej nieuleczalnie chore dzieci mogą doznawać doświadczeń, jakich nie są w stanie zapewnić im w warunkach domowych nawet najbardziej kochający rodzice. Nasi mali, chorzy przyjaciele mogą poszerzyć krąg swoich znajomych, których nie mają wielu z uwagi na trudności wynikające z choroby. Specjalistyczny zespół w składzie: opiekunowie medyczni, pielęgniarki, fizjoterapeuci, psycholog, oligofrenopedagog i logopeda starają się zapewnić im jak najlepsze warunki. Dbają o komfort i warunki higieniczne, w jakich przebywa chore dziecko; jest odsysane, gdy oddycha za pomocą rurki tracheostomijnej, a gdy nie potrafi połykać otrzymuje żywność przez PEGa. Jego możliwości poznawcze stymuluje w różnoraki sposób – poprzez muzykę, książki, zabawki, czy powstające, piękne akwarium morskie. Nasza wspaniała sala doświadczania świata służy specjalnej stymulacji sensorycznej, uwielbianej przez wszystkie dzieci, niezależnie od rodzaju choroby. W czasie każdego pobytu dzieci korzystają także z sesji fizjoterapeutycznej.
Fundacja Świetlikowo integruje lokalną społeczność, wyzwalając w niej chęć pomagania tym, którzy sami nie mają siły wołać o pomoc. Wspomagają nas także tyscy uczniowie i przedszkolaki, którzy pod opieką wychowawców odwiedzają nasz ośrodek z przedstawieniami, przygotowanymi w taki sposób, by dotrzeć do różnych poziomów percepcji naszych dzieci. W uatrakcyjnianiu pobytu dzieci Świetlikowo wspomagają woluntariusze o wielkich sercach.Fundacja nie miałaby możliwości działania, Centrum Dziennej Opieki nie miałby szansy powstać, a tyle dobra nie miałoby szansy się wydarzyć bez pomocy ofiarnych i wrażliwych darczyńców.
Aby wesprzeć kolejne rodziny będące w potrzebie Fundacja Śląskie Hospicjum dla Dzieci
Świetlikowo planuje rozpocząć budowę Hospicjum Stacjonarnego, niosącego całodobową pomoc dla nieuleczalnie chorych dzieci. Środki potrzebne na realizację tego etapu budowy to około 2 mln złotych.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Bernika - mój kulinarny pamiętnik , Blogger