Chilli con carne z wolnowaru
Wracam do was z kolejnym przetestowanym przepisem w moim nowym wolnowarze. Tym razem na życzenie córki poszło chilli con carne. Powiem wam, że wolnowar to genialne urządzenie, bo poza podsmażeniem cebuli z przyprawami i dodaniem wszystkiego do gara nie musiałam kompletnie tego pilnować, a rano obudził mnie cudownie pyszny zapach i idealne kremowe chilli o intensywnym smaku. Jak nigdy dotąd. Pierwszy raz też dodałam do dania czekoladę i kawę, śladem przepis z meksykańskich stron i myślę że to też dało kopa potrawie. Polecam.
Chilli con carne z wolnowaru
- 500 g mielonej wołowiny
- 2 cebule
- 1 łyżka oleju
- 3 ząbki czosnku
- papryczka chilli (u mnie mała tajska)
- 1 łyżeczka przyprawy chilli
- 1 łyżeczka przyprawy kmin rzymski (kumin) w proszku
- 1 łyżeczka suszonego oregano
- ½ łyżeczki mielonej kolendry
- 1 łyżeczka wędzonej papryki czerwonej
- 1 łyżeczka słodkiej papryki czerwonej
- puszka pokrojonych pomidorów
- łyżeczka tabasco jalapeno
- czerwona papryka
- 4 łyżki passaty pomidorowej (domowej)
- puszka czerwonej fasoli
- puszka kukurydzy
- 50 ml czarnej kawy
- 2 kostki gorzkiej czekolady
- sól do smaku
- pieprz do smaku
Cebule posiekać w drobną kostkę, czosnek przecisnąć przez praskę. Na patelni rozgrzać olej i zeszklić cebulę, dodać czosnek drobno posiekany, chilli drobno pokrojone, chilli w proszku, kmin rzymski, kolendrę, oregano i mieszając smażyć przez minutę. Całość przełożyć do misy wolnowaru.
Dodać mięso, pomidory z zalewą i passate, paprykę pokrojoną w kostkę. Doprawić słodką i wędzoną papryką, solą oraz pieprzem. Wlać kawę. Przykryć wolnowar. Ustawić na LOW na 5 h. Na koniec gdy jest gotowe dodać odsączoną fasolę, kukurydzę, tabasco, czekoladę i gotować jeszcze 1 ha na LOW. Jeśli jest zbyt mało pikantne można dodać albo jeszcze jedno świeże chilli, w proszku albo płatki suszone chili suszone.
Podać z ryżem, tortillą lub chlebem.
a ta wędzona papryka to ostra czy słodka?
OdpowiedzUsuńsłodka. ja mam taką "La Chinata Wędzona papryka mielona słodka"
UsuńDużo u ciebie jest przepisów z wolnowarem, a ja od dawna się zastanawiam czy go kupić. Przejrzałam twoje przepisy i zdecydowałam że tez kupie. Na pewno ułatwi mi życie. Pozdrawiam i czekam na kolejne. :) Agnieszka.
OdpowiedzUsuńsuper, ciesze się ze zachęciłam cie do zakupu i zmiany w kuchni. daj znać jak ci się sprawdza. pozdrawiam.
UsuńWitam,mam wolnowar od 5 lat, uważam, że jest to najlepszy kuchenny ,,wynalazek,,, robię w nim wiele potraw począwszy od powideł śliwkowych, marmoladki z jabłek, mięs różnistych, indyk,wieprzowina szarpana, wołowina szarpana, kurczak w całości, gęsie udka, piersi z gęsi, butter chicken,rosół, kapuśniak, bigos a tu proszę chilli con carne, chętnie wykorzystam ten przepis , wolnowar świetnie się również sprawdza przy konfitowaniu, niech żyje wolnowar, nie wiem dlaczego jest tak mało popularny, Pozdrawiam, dam znać jak smakowało chilli.
OdpowiedzUsuńJa tez nie wiem jak bez niego wcześniej żyłam ;) koniecznie :) Pozdrawiam.
UsuńWyszło pysznie, dziękuję za przepis. Dodałam jeszcze świeże zioła z ogrodu ( nie boja się zimy ) tymianek cytrynowy i cząber. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńMaria
Super, niezwykle mi milo. A ziół nigdy za wiele. Pozdrawiam.
UsuńWszystko fajnie tylko w składnikach brakuje papryki.
OdpowiedzUsuńA nie mój błąd
OdpowiedzUsuńhaha ok. już myślałam ze najważniejszego składnika nie wpisałam.
UsuńWypróbowałam - super, pyszotka. Mimo, że nie miałam papryczki chilli - same torebkowe przyprawy. Na 800 g mięsa dałam 2 puszki fasolki, 2 papryki. Zamiast passaty (brak w domu) dodałam zaprawe pomidorową z kartonika i trochę świeżego pomidora. Wyszło mi 9 porcji, podane do ryżu.
OdpowiedzUsuńSuper,cieszę się ze smakowało.
UsuńPrzepis wygląda ekstra! Chciałam tylko podpytać na ile osób mniej więcej wychodzi potrawa z tych proporcji? Będę wdzięczna za odpowiedź:)
OdpowiedzUsuńU nas to standardowo na 3 dorosłe osoby, opcjonalnie 4 mniejsze porcje. Pozdrawiam.
UsuńDziękuję za odpowiedź! Jutro będzie robione 😋
UsuńUwielbiam chilli con carne, nie raz robiłem, chyba spróbuję tym razem z kawą i czekoladą. Niedawno udało mi się kupić drobną czarną fasolkę. Chciałbym jej użyć, np pół na pół z czerwoną. Będę musiał ją najpierw dobę moczyć potem gotować…, ile tej fasolki? Może miał z tym ktoś jakieś doświadczenie?
OdpowiedzUsuńSuper, często je robię, czas na wolnowar. Nie dawałem nigdy kawy i czekolady, dodawałem natomiast cynamon i goździki, które w tym daniu fajnie podbijają smak. Natomiast domową passatę 3-4 łyżki zamieniłbym na koncentrat pomidorowy, który wzmocni smak pomidorów w puszce. Ostatnio kupiłem okazyjnie czarną drobną suchą fasolkę, dodam pół na pół z czerwoną, wcześniej będę musiał ją wymoczyć i ugotować. Pozdrawiam Roman
OdpowiedzUsuńSuper, często je robię, czas na wolnowar. Nie dawałem nigdy kawy i czekolady, dodawałem natomiast cynamon i goździki, które w tym daniu fajnie podbijają smak. Natomiast domową passatę 3-4 łyżki zamieniłbym na koncentrat pomidorowy, który wzmocni smak pomidorów w puszce. Ostatnio kupiłem okazyjnie czarną drobną suchą fasolkę, dodam pół na pół z czerwoną, wcześniej będę musiał ją wymoczyć i ugotować. Pozdrawiam ROman
OdpowiedzUsuń