Krem z żurku ze śląskim szałotem
Jedliście już połączenie żurku ze śląskim szałotem? Jeśli nie to polecam zrobić. Fajna kombinacja dwóch dań w jednym. Żurek a właściwie krem mocno wędzony w połączeniu ze kwaskowatością sałatki to idealne małżeństwo. Dla nas bomba. Inspiracją był krem żytni podawany z szałotem w restauracji UMAMI w Pyskowicach. Zresztą polecam odwiedzić te restauracje, nie będziecie zawiedzeni.
Krem z żurku ze śląskim szałotem
zupa:
- 2 kości wędzone (ok 1 kg)
- kawałek boczku wędzonego ok 200 g
- kawałek podgardla wędzonego ok 350 g
- pietruszka
- 2 marchewki
- ¼ selera
- ok 750 g ziemniaków
- majeranek
- 2 liście laurowe
- pieprz świeżo mielony
- sól
- 4 szt ziele angielskiego
- 1/2 l zakwasu domowego na żur
- 5 ząbków czosnku
- ok 1 litra wody
szałot:
- 500 g ziemniaków
- 200 g ogórków kiszonych
- 100 g cebuli
- 100 g boczku wędzonego
- natka pietruszki
- sól
- pieprz
- ocet do smaku
- kminek
Boczek, podgardle i kości, obrane marchewki, seler i pietruszkę zalewamy wodą. Dodajemy liście laurowe, pieprz, ziele angielskie, łyżkę majeranku, łyżeczkę soli, posiekany w plasterki czosnek. Wszystko gotujemy na średnim ogniu ok 60 minut.
Osobno w garnku w osolonej wodzie gotujemy ziemniaki w mundurkach (czyli ziemniaki nieobrane) przez 20 minut. Odcedzamy wodę i odstawiamy do ostygnięcia. Następnie obieramy ze skórek i kroimy na kawałki.
Gdy wywar mamy gotowy wyjmujemy z niego warzywa, kości i mięso, a wlewamy zakwas na żur. Gotujemy na wolnym ogniu ok 10 min. Odstawiamy z ognia. Następnie do wywaru wkładamy stopniowo ziemniaki i dokładnie miksujemy zupę. Ma powstać krem, ale nie za gesty, dlatego dodajemy ziemniaki stopniowo, by osiągnąć odpowiednią konsystencje zupy. Doprawiamy pieprzem i majerankiem.
Gotowy żurek wlewamy na talerz dokoła naszego szałotu.
Szałot: Ziemniaki gotujemy w łupinach. Boczek i cebulę kroimy w drobną kostkę. Smażymy boczek na skwarki, pod koniec dodajemy cebule, by ta się tez podrumieniła. Ugotowane ziemniaki obieramy. Ziemniaki i ogórki kiszone kroimy w kostkę. Łączymy ze sobą, dodajemy przesmażony boczek z cebulą, posiekaną natkę, doprawiamy do smaku octem, pieprzem i kminkiem. Mieszamy.
Na środku głębokiego talerza układamy kopczyk z sałatki. Ja użyłam do tego obręczy. Dookoła wlewamy krem z żurku. Smacznego.
świetne połączenie. podoba mi sie bo kocham kuchnię śląską.
OdpowiedzUsuńcieszę sie , proszę wypróbować.
Usuń