Lemoniada owocowa - czyli woda a smog


Woda potrzebna nam jest do życia, bez niej nie funkcjonujemy to fakt. A wodę mineralną pije każdy z nas, lubimy robić lemoniady, wody smakowe, część ma na tyle dobrą wodę z kranu, że po przefiltrowaniu może ją spokojnie wykorzystywać do spożycia. Ale czy faktycznie? Jaki wpływ ma nasze powietrze na wodę? Zanieczyszczone groźnymi pyłami powietrze to nasza przykra codzienność. Niezależnie od alertów smogowych nie oddychać się nie da, podobnie jest z wodą. Trudno całkowicie zrezygnować ze spożycia wody, która płynie w naszych kranach. Zdrowe powietrze to powietrze bez zanieczyszczeń np. spalin samochodowych, dymów fabrycznych. Zdrowa woda to także woda bez zanieczyszczeń. Woda bez wrzuconych śmieci, odpadków, mułu, bez tego co wpada do niej wraz opadami, z tym co uwalnia się z zanieczyszczonego powietrza. Czyli smog to nie tylko problem tego czym oddychamy, ale tez tego co pijemy. Dlatego zapraszam na wpis na lemoniadę owocową, ale także na film na temat zmiany klimatu i nieuniknionej rewolucji energetycznej „Punkt krytyczny - Energia odNowa" z udziałem Marcina Dorocińskiego. Po szczegóły zajrzyjcie poniżej.

lemoniada, woda, sok, pomarancza, limonka, grill, picie, bernika, kulinarny pamietnik

Lemoniada owocowa
 • 1,5 litra wody niegazowanej
 • 2 pomarańcze
 • cytryna
 • 1,5 limonka
 • 4 łyżki cukru trzcinowego
 • mięta
 • kostki lodu


Pomarańcze, cytrynę i limonki dokładnie umyć. Jedną pomarańczę pokroić na plasterki. Drugą pomarańczę i cytrynę przekroić na pół. Miętę umyć, włożyć do dzbanka. Dodać plasterki z połówki limonki. Wsypać cukier trzcinowy, wymieszać. Okrągłym drewnianym tłuczkiem ubić całość na dnie dzbanka, żeby uwolnić aromat z mięty i limonki. Odstawić na 1h. Następnie dodać plasterki pomarańczy, pozostałą limonkę i lód. Wcisnąć sok z całej drugiej pomarańczy i cytryny. Całość zalać wodą mineralną, wymieszać. Gotowe.

lemoniada, woda, sok, pomarancza, limonka, grill, picie, bernika, kulinarny pamietnik


Temat smogu stał się w ostatnim czasie niezwykle nośny. Nie oznacza to jednak, że zanieczyszczone powietrze już wcześniej nie truło Polaków. Chociaż dzięki unijnym dyrektywom dotyczącym ochrony powietrza i normom dla przemysłu oraz samochodów jakość powietrza w UE poprawia się, to w wielu miejscach w Europie (w tym także w Polsce), ich wdrażanie wciąż pozostawia wiele do życzenia. Znacząca część Europejczyków mieszka w miejscach (zwłaszcza miastach), gdzie przekraczane są normy powietrza między innymi dla ozonu, dwutlenku azotu i pyłów zawieszonych. Przy tej okazji warto wspomnieć o polskich normach powietrza. W Paryżu alarm smogowy ogłaszany jest, gdy zawartość pyłu zawieszonego PM10 osiąga poziom 80 μg/m3. W Polsce dzieje się to wtedy, gdy zostanie przekroczony poziom… 300 μg/m3 Należy jednak zauważyć, że nawet tak zawyżone normy są stale przekraczane w dużych, polskich miastach często nawet o kilkaset procent. Fatalny stan rzeczy potwierdził raport WHO, który badał jakość powietrza w miastach. W pierwszej dziesiątce najbardziej zanieczyszczonych miejsc w Europie znajduje się aż siedem polskich miast, w pierwszej pięćdziesiątce jest ich aż 33. Smogu nie można lekceważyć także dlatego, że powoduje szereg problemów zdrowotnych. Wpływa na układ oddechowy, układ nerwowy i krwionośny. Jest także bardzo niebezpieczny dla kobiet w ciąży, dzieci i osób starszych. U najmłodszych może prowadzić do słabszego rozwoju fizycznego i intelektualnego. Zanieczyszczone powietrze wydłuża także czas leczenia infekcji układu oddechowego i sprawia, że mają one cięższy przebieg.


Ten temat a także wiele innych związanych z ekologią, porusza pierwszy polski pełnometrażowy film oraz dziesięcioodcinkowy serial na temat zmiany klimatu i nieuniknionej rewolucji energetycznej „Punkt krytyczny - Energia odNowa". Premiera filmu odbędzie się dzisiaj 14 maja 2017r. w trakcie otwarcia festiwalu Millennium Docs Against Gravity w Warszawie – Kinoteka PKiN, godz. 15.00, a następnie wyświetlą go:
 • w poniedziałek 22 maja Multikino w Krakowie,
 • we wtorek 23 maja Multikino w Galerii Katowickiej,
 • w środę 24 maja Multikino Arkady Wrocławskie,
 • w czwartek 25 maja Multikino Stary Browar w Poznaniu,
 • w piątek 26 maja Multikino w Łodzi,
 • w poniedziałek 29 maja Multikino w Galaxy Centrum w Szczecinie,
 • we wtorek 30 maja Multikino w Gdańsku,
 • w środę 31 maja Multikino w Bydgoszczy,

zawsze o godz. 17.30, pokazy będą bezpłatne, zakończone debatami, wejściówki do pobrania na stronie: http://energiaodnowa.pl/pl/.
Projekcje odbędą się w ramach bezpłatnych pokazów, na które będzie można się zarejestrować na stronie kampanii energiaodnowa.pl. Serdecznie zapraszam.1 komentarz:

 1. Chętnie spróbuję takiej lemoniady. U mnie w małym miasteczku czasem brakuje tchu zimą

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Bernika - mój kulinarny pamiętnik , Blogger