Zupa krem z dyni i batatow
Zdarza się tak, że latem tęsknie za jedzeniem zimowym, a zimą za letnim, wiosną chetnie zjadłabym jesienną zupa, a jesienią coś wiosennego. Macie tak czasami? Dlatego gdy zobaczyłam w sklepie dynię piżmową pomyślałam czemu nie zrobić gęstego, rozgrzewającego kremu z dynią. Do tego kilka batatów, aromatycznych przypraw i powstała pyszna, szybka zupa. Obiad, że palce lizać.
A przy okazji zupy chciałam was zachęcić do odwiedzenia w najbliższą niedzielę, a potem w tygodniu kina by zobaczyć pierwszy polski pełnometrażowy film na temat zmiany klimatu i nieuniknionej rewolucji energetycznej „Punkt krytyczny - Energia odNowa" z udziałem Marcina Dorocińskiego. Po szczegóły zajrzyjcie poniżej.
Zupa krem z dyni i batatów
- cebula
- 2 ząbki czosnku
- dynia (u mnie piżmowa)
- 2 bataty
- 750 ml bulionu warzywnego
- 125 ml mleka kokosowego
- 1 łyżka oleju rzepakowego
- ½ łyżeczki kuminu
- ½ łyżeczki curry
- szczypta soli
- szczypta pieprzu
- ½ łyżeczki chili lub pieprzu cayenne
Dynie i bataty obrać, pokroić w kostkę. Cebulę, czosnek pokroić w drobną kostkę, zeszklić na oleju. Dodac dynie i bataty pokrojone w kostkę. Smażyć razem przez 2-3 minuty. Dodać kumin, curry, chili, sól. Wlać bulion, wymieszać, przykryć i gotować 30 min.
Gotową zupę zmiksować, wlać mleko kokosowe, zmiksować ponownie, przelać ponownie do garnka i zagotować. Ewentualnie doprawić do smaku.
Anomalie pogodowe bardziej kojarzą się z huraganami i powodziami w odległych częściach świata. Jednak zmiana klimatu ma także wpływ na polską rzeczywistość. Dwa ostatnie 10-lecia XX wieku i pierwsza dekada XXI wieku były najcieplejszymi okresami w historii obserwacji w Polsce. Rok 2015 był najcieplejszy w historii pomiarów w Polsce. Wzrost temperatury powietrza daje się zauważyć we wszystkich porach roku. Od roku 1981 ma miejsce zauważalny wzrost temperatur ekstremalnych. W parze z nimi notuje się także nasilenie ekstremalnych warunków klimatycznych, które zmieniają dynamikę klimatu w Polsce. Od lat 90-tych w naszym kraju pojawiają się fale upałów, gdzie temperatura powietrza przekracza trzydzieści stopni i utrzymuje się co najmniej 3 dni. Na większości obszarów Polskich zmniejsza się liczba dni mroźnych. Zmienia się także struktura opadów w naszym kraju. Zwiększa się liczba dni z bardzo dużymi opadami, gdzie na dobę spada 50 mm lub więcej wody, jednocześnie wydłuża się okres całkowicie bezdeszczowy lub z bardzo małymi opadami. Powoduje to coraz częstsze susze. W XX wieku wystąpiły one już 24 razy, natomiast w latach 2001–2011 byliśmy świadkami aż 9 susz występujących w różnych okresach roku.Poza wspomnianymi zjawiskami dają się zaobserwować coraz częstsze, bardzo silne wiatry trwające wiele godzin lub nawet kilka dni. Szkwały i trąby powietrzne kiedyś zdarzały się średnio 6 razy rocznie, przy czym w latach 2008–2010 ich częstotliwość wzrosła od 7 do nawet 20 w ciągu roku. Łączną wartość strat spowodowanych przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne w naszym kraju w latach 2001-2011 oszacowano na około 90
mld zł.
Ten temat a także wiele innych związanych z ekologią, porusza pierwszy polski pełnometrażowy film oraz dziesięcioodcinkowy serial na temat zmiany klimatu i nieuniknionej rewolucji energetycznej „Punkt krytyczny - Energia odNowa". Premiera filmu odbędzie się 14 maja 2017r. w trakcie otwarcia festiwalu Millennium Docs Against Gravity w Warszawie – Kinoteka PKiN, godz. 15.00, a następnie wyświetlą go:
- w poniedziałek 22 maja Multikino w Krakowie,
- we wtorek 23 maja Multikino w Galerii Katowickiej,
- w środę 24 maja Multikino Arkady Wrocławskie,
- w czwartek 25 maja Multikino Stary Browar w Poznaniu,
- w piątek 26 maja Multikino w Łodzi,
- w poniedziałek 29 maja Multikino w Galaxy Centrum w Szczecinie,
- we wtorek 30 maja Multikino w Gdańsku,
- w środę 31 maja Multikino w Bydgoszczy,
zawsze o godz. 17.30, pokazy będą bezpłatne, zakończone debatami, wejściówki do pobrania na stronie: http://energiaodnowa.pl/pl/.
Projekcje odbędą się w ramach bezpłatnych pokazów, na które będzie można się zarejestrować na stronie kampanii energiaodnowa.pl. Serdecznie zapraszam.
Świetny pomysł! :)
OdpowiedzUsuńdziękuje. pozdrawiam.
Usuń