Marynowana dynia z imbirem i chilli
Przyznam się szczerze ze nigdy do tej pory nie marynowałam dyni, dlatego gdy w związku ze środowymi warsztatami pojawiła się propozycja marynowania na ich dyni musiałam wypróbować ten pomysł w domu i tka na podstawie tego przepisu powstało kilka słoiczków pysznej, ognistej, słodko-kwaśnej dyni.
Ale najpierw moje uwagi, co do przepisu: ilość dyni w oryginale na pewno nie wystarczy na te ilość zalewy, jaka została podana, ja robiąc z 1 kg dyni i zmniejszając sobie na początku ilość zalewy o polowe i tka musiałam jej dorobić bo mi brakło, a miałam zaledwie 6 słoiczków po 350 ml. Tak wiec polecam zrobić zalewy więcej, w trakcie jej gotowania spróbować i ewentualnie poszczególne elementy dodawać w takich proporcjach jak wam smakuje. Można zaostrzyć smak dodając trochę octu 10%. Jeśli chodzi o ostrość to ja dałam zamiast 8 z oryginału tylko 3 i to tajskie chilli i moja dynia ma moc i to duża, dlatego dla osób nielubiących jeść ostro myślę, ze ilość chili można zmniejszyć, ale wszystko zależy, jakie chili dajecie, bo te zwykle w sklepach zazwyczaj nie są takie ostre jak tajskie czy habanero albo jalapeno. Dlatego z chili kierujcie się własnym smakiem i wyczuciem. Polecam.
- 1 kg dyni
- 1,5 szklanki białego octu winnego
- 1/2 szklanki wody
- 1 szklanka brązowego cukru
- 3 papryczki chilli albo mniej (u mnie tajskie)
- kawałek imbiru długości 4 cm
- duża cytryna
- 2 listki laurowe
- 5 ziarenek ziela angielskiego
- łyżeczka ziarenek kolendry
- łyżeczka soli
Sparz cytrynę, odkrój cienko skórkę np zesterem. Imbir obierz i pokrój w słupki. Papryczki pokrój drobno. W garnku zagotuj wodę z białym octem winnym, pokrojonym imbirem, brązowym cukrem, listkami laurowymi, zielem angielskim, kolendrą i solą.
Dynię obierz, oczyść z pestek. Miąższ pokrój w średniej wielkości kostkę. W garnku zagotuj litr wody z odrobiną soli, włóż dynię, gotuj 4 minuty na średnim ogniu. Łyżką cedzakową przełóż ją do wyparzonych słoików. Dodaj papryczki chili i skórkę z cytryny. Zalej gorącą marynatą razem z przyprawami. Zakręć, pasteryzuj 10 minut w piekarniku nagrzanym do 220 stopni. Słoiki postaw do góry dnem, nakryj kocem i odstaw do ostudzenia.
Czy nie można zmienić proporcji żeby dodać mniej octu i mniej cukru?czy to już będzie jakaś różnica?
OdpowiedzUsuńdynia będzie łagodniejsza ale powinna być smaczna.
UsuńCzy dodajemy tylko skórkę z cytryny czy cytrynę w kawałkach?
OdpowiedzUsuńtylko skórkę z cytryny, zaraz poprawie przepis żeby był bardziej czytelny.
Usuńdziękuję! dynia już czeka na swoją kolej ;) i chwilę czasu wolnego
Usuń