Schyłek węgla. Punkt krytyczny.

Gdy jesteśmy młodzi, czujemy się nieśmiertelni - nie zastanawiamy się nad konsekwencjami naszych działań. Dopiero z wiekiem rozumiemy, że odpowiedni tryb życia jest dla nas korzystny. Dbamy o siebie. A czy jako ludzkość, dojrzeliśmy do tego, żeby zadbać o planetę na której żyjemy?
Tak zaczyna się kolejny odcinek dokumentalnego filmu “Punkt Krytyczny” pod tytułem "Schyłek węgla".


Co tydzień, od 24 września do 26 listopada na kanale YouTubie można oglądać kolejne odcinki serii poświęcone różnym zagadnieniom i problemom klimatycznym. Narrator Marcin Dorociński. O projekcie możecie przeczytać na stronie Energia odNowa.


Za istotną część zmiany klimatu, którą obserwujemy odpowiada energetyka. W Polsce energia elektryczna pochodzi głównie ze spalania węgla kamiennego i węgla brunatnego.


Węgiel brunatny jest mniej efektywny od kamiennego, ale jest tańszy, łatwo się go wydobywa, bo leży też pod ziemią, dość płytko, nie wymaga zaangażowania takich pieniędzy jak przy budowie kopalni węgla kamiennego.


Wg szacunków w Polsce znajdują się największe złoża tego surowca w Europie, np na naszej zachodniej granicy w okolicach Gubina.Wydobycie węgla odbywa się po stronie niemieckiej, gdzie można zobaczyć jakie spustoszenie ziemi, przyrody ono robi. Istny księżycowy krajobraz.Pewnie się zdziwimy, ale w Niemczech ludzie ciągle protestują przeciwko planom rozbudowy tego typu kopalni. Wg nich dla polityków nadal węgiel jest ważniejszy od człowieka.


Tymczasem proces ten można odwrócić i korzystać coraz bardziej ze źródeł energii odnawialnej. Nie trzeba budowania nowej kopalni odkrywkowej, bo najlepsza jest polityka odchodzenia od energetyki opartej na węglu. Koszt korzystania z energii ze słońca i wiatru co roku spada,


nie ma dewastacji środowiska naturalnego, nie wpływa na zdrowie mieszkańców, na codzienne życie. To najbardziej inteligentny i najbardziej skuteczny sposób pozyskiwania energii. To elektrownia fotowoltaiczna.


Miejsc, gdzie kopalnie odkrywkowe zastąpiono nowoczesną infrastrukturą do pozyskiwania czystej energii jest coraz więcej. Nie oszukujmy się, nowe technologie będą wypierały paliwa kopalne.

W Polsce też obserwujemy ten proces. Na Śląsku już część kopalni węgla kamiennego przestało istnieć, zamieniły się w muzea i skanseny. Np kopalnia Guido w Zabrzu.


Czy w takim razie kopalnie mają jeszcze rację bytu? Czy też nadszedł schyłek węgla? Czy jesteśmy na to gotowi, by powiedzieć sobie że wydobycie węgla jest coraz mniej opłacalne, że jego zasoby się kończą i należy zacząć inwestować w nowe źródła? Mam nadzieję, że tak.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Bernika - mój kulinarny pamiętnik , Blogger