Punt krytyczny - klimat się zmienia

"Klimat się zmienia to bezdyskusyjnie. Chociaż świat nauki jest tego absolutnie pewny niektórzy wciąż pytają czy człowiek ma z tym coś wspólnego. Czy to nasz problem?". Tak zaczyna się kolejny odcinek dokumentalnego filmu “Punkt Krytyczny” pod tytułem "Klimat się zmienia".

Co tydzień, od 24 września do 26 listopada na kanale YouTubie można oglądać kolejne odcinki serii poświęcone różnym zagadnieniom i problemom klimatycznym. Narrator Marcin Dorociński. O projekcie możecie przeczytać na stronie Energia odNowa.


O tym, że klimat się zmienia wiemy nie od dziś. Anomalie pogodowe z roku na rok są coraz bardziej niebezpieczne, coraz bardziej nieprzewidywalne. Klimat to zagadka.

Przez tysiące lat oceany i lądy emitowały do atmosfery praktycznie tyle samo dwutlenku węgla ile z niej pobierały. Ale to się zmieniło. Nastała rewolucja przemysłowa, industrializacja, nastąpiło maksymalne wykorzystanie paliw kopalnych, a to spowodowało wysoką emisję dwutlenku węgla, który odpowiedzialny jest za ocieplanie się klimatu.W ostatnim stuleciu temperatura na ziemi wzrosła o 1 stopień. To niby tak niewiele, ale to gwałtowna i niebezpieczna zmiana.A jeśli spalimy w tak szybkim tempie jak dotychczas wszystkie paliwa kopalne to spowodujemy dwukrotnie większą zmianę temperatury. Jeśli nie zatrzymamy tego trendu to temperatura na ziemi wzrośnie nawet o 8 stopni, a to będzie początek naszego końca. Nastąpi to tak szybko, że nie zdążymy się przygotować.


Miliardy ludzi będzie czekała walka o przeżycie, bo nie starczy dla wszystkich wody, jedzenia, nawet dachu nad głową. Już teraz to odczuwamy. Nagłe ulewy, rwące rzeki, które niszczą wszystko co napotkają na swej drodze, podmywają domy, zmieniają swoje koryta, prowadzą do osuwisk.


Susze, gradobicia, wichury, tornada tam gdzie ich nigdy do tej pory nie było. A walka ze skutkami klęsk żywiołowych jest jak walka z wiatrakami.To rzeczywistość do której musimy się przyzwyczaić. Nie możemy chować głowy w piasek i powiedzieć "sorry taki mamy klimat”, tylko musimy zacząć działać. I to szybko. `

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Bernika - mój kulinarny pamiętnik , Blogger