Zupa lasagne

Jeśli uwielbiacie włoską kuchnię, lubicie przyrządzać i jeść lasagne to ta wersja tego popularnego dania na pewno was zainteresuje. Pomysł na przerobienie lasagne na zupę znalazłam na amerykańskich blogach, bo wiadomo że oni wszystko zmieniają, udoskonalają i przerabiają po swojemu. Pomysł bardzo fajny, zupa smaczna, danie sycące jednogarnkowe i na pewno mniej  z nim roboty niż z klasyczną lasagne.
Poza tym w tym daniu świetnie można zagospodarować nadwyżki jedzenia, np zalegający w szafce makaron, ser który lekko wysechł i nie nadaje się na kanapki, czy kupienie zbyt dużej ilości mięsa. A zrobienie dania w jednym garnku to oszczędność energii. Wszystko to w dzisiejszych czasach jest bardzo ważne. A dlaczego? I jaka jest dla nas alternatywa? Czy Energia odnawialna jest w stanie zastąpić te z paliw kopalnych, na których opiera się w większości polska gospodarka odpowie wam poniższy wpis oraz dowiecie się co to jest "Punkt krytyczny - Energia odNowa".

zupa, lazania, obiad, pomidory, bernika, kulinarny pamietnik


Zupa lasagne
  • 500 g mielonej wołowiny 
  • 1 duża cebula
  • 3 ząbki czosnku
  • 500 ml sosu pomidorowego passaty
  • 500-750 ml bulionu z kurczaka
  • 2 łyżki oleju rzepakowego
  • puszka pomidorów krojonych
  • 2 łyżeczki octu balsamicznego
  • 1 łyżeczka oregano
  • 1 łyżka suszonej bazylii
  • 1 łyżeczka natki pietruszki 
  • sól wg smaku
  • 1/2 łyżeczki mielonego pieprzu
  • 10 niegotowanych makaronów lasagne albo jak u mnie makaron łazanki duża kostka
  • śmietana kwaśna
  • ser żółty starty
  • rozdrobniony ser mozzarella



Cebule pokroić w kostkę, a czosnek drobno posiekać. W dużym garnku na oleju podsmażyć posiekaną cebulę i czosnek. Dodać mięso mielone. Wszystko smażyć na małym ogniu kilka minut aż mięso straci swój surowy kolor. Dodać pomidory z puszki, passatę, ocet balsamiczny, pieprz, sól, oregano, natkę oraz bazylię. Dusić jeszcze kilka minut. Całość zalać bulionem, doprowadzić do wrzenia. Do zupy wsypać suchy makaron. Gotować na małym ogniu przez 10 minut (łazanki) a lasagne 20 minut, delikatnie co jakiś czas mieszając. Jeśli zupa jest za gęsta dolać bulionu. Na koniec do zupy wsypać starty ser i pokruszoną mozzarelle, poczekać aż się roztopi. Podać w miseczkach z kleksem śmietany i posypać świeżą natką lub bazylią.

zupa, lazania, obiad, pomidory, bernika, kulinarny pamietnik

zupa, lazania, obiad, pomidory, bernika, kulinarny pamietnik

Powszechnie uważa się, że energia odnawialna nie może zastąpić paliw kopalnych we wszystkich sektorach gospodarki. Zważywszy na to, że szeroki zakres usług jest dostarczany przy pomocy energii konwencjonalnej (np. elektryczność, ogrzewanie czy transport), większość ludzi uważa za niewykonalne technicznie, aby w pełni zastąpić energię pochodzącą z paliw kopalnych. Ludzie ci utrzymują, że energia odnawialna nadaje się co najwyżej do uzupełniania zapotrzebowania na energię elektryczną, tzn. do pokrycia jednej trzeciej całkowitego zapotrzebowania na energię, jednak z wyłączeniem paliw transportowych, pary przemysłowej oraz ogrzewania w budynkach mieszkalnych obecnie zasilanych paliwami płynnymi i gazowymi. Rzeczywistość jest jednak inna. Główna przeszkoda do pełnej transformacji systemu energetycznego nie jest natury technicznej – w zasadzie zarówno od strony technicznej jak i ekonomicznej globalny system oparty w pełni na energii odnawialnej jest możliwy do osiągnięcia. Decydującymi czynnikami są elektryfikacja oraz efektywność energetyczna. Zastąpienie paliw kopalnych, w perspektywie długoterminowej, we wszystkich sektorach jest całkiem możliwe, kiedy zrozumie się gdzie i w jakich usługach potrzebna jest energia i jak można ją dostarczyć na różne sposoby. Ograniczenie popytu na energię – poprawa efektywności, rozwijanie systemu elektryfikacji oraz przygotowanie inteligentnych sieci w celu zintegrowania rosnącej podaży na energię odnawialną – zmniejszyłoby zużycie energii konwencjonalnej we wszystkich sektorach. Wniosek jest prosty: tradycyjne paliwa kopalne mogą być zastąpione w nadchodzących latach wraz z postępem technologicznym. Założenie, że energia odnawialna nie jest w stanie zastąpić paliw w transporcie czy w budownictwie i w związku z tym nie może istnieć system oparty w pełni na energii odnawialnej jest mitem. 

I ten temat a także wiele innych związanych z ekologią, porusza pierwszy polski pełnometrażowy film oraz dziesięcioodcinkowy serial na temat zmiany klimatu i nieuniknionej rewolucji energetycznej „Punkt krytyczny - Energia odNowa". Premiera filmu odbędzie się 14 maja 2017r. w trakcie otwarcia festiwalu Millennium Docs Against Gravity w Warszawie. Oprócz pokazów podczas festiwalu, „Punkt krytyczny - Energia odNowa" będzie można zobaczyć w ośmiu polskich miastach: Krakowie, Bydgoszczy, Gdańsku, Gdyni, Szczecinie, Katowicach, Łodzi, Lublinie i dwóch za granicą: Berlinie i Brukseli. Projekcje odbędą się w ramach bezpłatnych pokazów, na które będzie można się zarejestrować na stronie kampanii energiaodnowa.pl. Serdecznie zapraszam.



10 komentarzy:

  1. Mmm. Z pewnością pyszna!

    OdpowiedzUsuń
  2. Na pewno pyszna zupka, ale zastanawiam się w którym momencie pociąć te duże płaty lasagne. Po ugotowaniu wyciągać je i kroić na paski?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ja użyłam makaronu łazanki wiec nie było problemu z jego wielkością, ugotował się w zupie. natomiast jeśli używa pani płatów lazanii najlepiej osobno je ugotować, pokroić na mniejsze kwadraty i dodać do zupy.

      Usuń
  3. Uwielbiam takie przepisy ! Dziś robię na obiad :)
    Zastanawiam się, czy nie dodać jakiegoś warzywa... Może kukurydza ? Albo cukinia ? Na pewno wyjdzie pyszne :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oczywiście ze można dodać, warto eksperymentować w kuchni.

      Usuń
  4. Trafiłam dzisiaj na ten przepis i stwierdziłam, że zrobię, bo narzeczony mógłby lasagne jeść praktycznie non stop. Właśnie wyłączyłam gaz i nie wiem czy zostanie coś dla niego, bo cały czas podjadam, taka pyszna 🙈

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niezmiernie mi milo, świetnie jest czytać takie komentarze. pozdrawiam serdecznie.

      Usuń

Copyright © 2016 Bernika - mój kulinarny pamiętnik , Blogger