Konkurs - Przepis na idealną Wielkanoc

Moi drodzy, zapraszam na szybki konkurs z produktami firmy Kamis. Do wygrania idealny zestaw dla każdej pani domu: przyprawy i młynki.



Temat konkursu to "Przepis na idealną Wielkanoc"

Aby wziąć udział w konkursie wystarczy:
od 29.03.2014 do 12.04.2014 do godz. 23.59 zamieścić w komentarzach pod tym postem swój jeden przepis na danie wielkanocne z użyciem jednego z produktów firmy Kamis. Można także przysyłać zdjęcia potraw na mojego maila bernika@o2.pl.
- i będzie mi miło jeśli przy okazji polubicie na Facebooku moją stronę, czyli Mój kulinarny pamiętnik, ale nie jest to warunek konieczny.


Spośród uczestników wybiorę 1 osobę, której przepis uznam za najciekawszy. Druga osoba dostanie nagrodę niespodziankę. Nie zapomnijcie podać do siebie kontaktu (maila lub nr telefonu, czy nr gg). 

Informacja o wynikach konkursu zostanie opublikowana na stronie bloga w dniu 14.04.2014. Nagroda zostanie wysłana bezpośrednio po zakończeniu akcji. Zapraszam. 


27 komentarzy:

  1. spróbuję, czemu nie :D
    Mój przepis wielkanocny, coś bez czego nie wyobrażam sobie świąt Wielkiejnocy. Jem je od kiedy pamiętam.
    Jajka w zalewie kminkowej - brzmi dziwnie, ale są przepyszne!

    potrzebujemy:
    10 jajek
    1 opakowania kminku całego Kamis
    łupiny z 2-3 cebul
    łyżka soli

    Jajka gotujemy na twardo. Ugotowane i wystudzone jajka obijamy, tak aby skorupka ładnie popękała, ale nie obieramy jajek!
    Łupiny z cebuli z solą gotujemy w około litrze wody. Gdy woda będzie już dosyć brązowa, zdejmujemy z palnika. Jajka wkładamy do słoika, mniej więcej 5 jajek do jednego litrowego słoika. Jajka zalewamy wodą, ale już bez łupin. Do słoików wsypujemy kminek, około 1/2 paczki na słoik. Jajka wkładamy do lodówki na około 2 dni. To wszystko, możemy się zajadać!

    decorateacake@op.pl

    OdpowiedzUsuń
  2. "Domowa biała kiełbasa, parzona"
    Składniki:

    1 kg karkówki bez kości
    1 kg schabu bez kości
    500 g surowego boczku
    500 g słoniny
    2 łyżeczki peklosoli
    2 łyżeczki soli morskiej
    6 czubatych łyżek majeranku
    pół łyżeczki zmielonego kminku
    pół łyżeczki zmielonego ziela angielskiego
    2 łyżki czosnku niedźwiedziego
    8 ząbków czosnku
    3 m jelit wieprzowych
    200 ml wody z dwiema kostkami lodu
    kilka kawałków sznurka
    2 łyżeczki octu
    pół łyżeczki smalcu
    2 liście laurowe
    3 łyżeczki świeżo zmielonego pieprzu w młynku Kamis


    Przygotowanie:

    Dwie godziny wcześniej jelita opłukujemy letnią wodą z soli. Następnie zalewamy je wodą o temperaturze około 30 stopni i pozostawiamy na godzinę. Następnie odlewamy wodę, uzupełniamy ponownie z jedną łyżeczką octu (dzięki temu jelita będą bardziej przejrzyste).

    Z karkówki oraz schabu wycinamy błonki, ewentualne ścięgna i nadmiar tłuszczu. Kroimy w średniej wielkości kostkę i mielimy w maszynce na najgrubszych oczkach.

    Boczek oraz słoninę również kroimy i mielimy dwa razy - raz na największych a następnie na średnich oczkach razem z czosnkiem.

    Do mięsa dodajemy przyprawy - peklosól, sól morską, majeranek, kminek, pieprz, ziele angielskie oraz czosnek niedźwiedzi.

    Do szklanki wlewamy wodę i dodajemy kostki lodu. Mieszamy razem z całym mięsem i wyrabiamy około 20 - 30 minut aż masa stanie się kleista.

    Średniej wielkości tulejkę smarujemy odrobiną smalcu i nawlekamy ostrożnie jelita, zwracając uwagę czy nie ma dziur. Usuwamy nadmiar powietrza dociskając tłokiem mięso (cały czas trzeba mocno dociskać, by do jelit nie dostawało się powietrze). Zawiązujemy końcówkę.

    Nadziewamy jelita masą mięsną, co piętnaście cm zawiązujemy sznureczkiem.

    Gotową kiełbasę parzymy 20 minut w wodzie z dodatkiem liści laurowych w temperaturze 80 stopni (uważamy, żeby absolutnie nie zagotować).

    Kiełbasę po sparzeniu można od razu jeść lub upiec/zamrozić/odsmażyć na patelni.

    Paulina.Nosek.pl@gmail.com

    OdpowiedzUsuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  4. Ja nie wyobrażam sobie Wielkanocy bez.... mazurka mojej prababci :) uwielbiam go, robię go nie tylko na Wielkanoc, ale wiadomo, wtedy smakuje najlepiej :) Nie spotkałam się nigdy wcześniej z takim przepisem, tylko u mnie w domu.


    Składniki

    1 żółtko
    1 jajko
    1 szklanka cukru
    2 łyżki miodu
    15 dag masła
    3 łyżki śmietany
    60 dag mąki
    1 łyżeczka sody
    1 łyżeczka proszku
    3 łyżeczki cukru z prawdziwą wanilią Kamis

    Masa:

    1/2 litra mleka
    4 1/2 łyżki grysiku (kopiaste!)
    1/2 szklanki cukru
    1/2 kostki masła
    1/2 kieliszka brandy lub czystej wódki
    sok z cytryny
    żółtko z częścią białka

    Ponadto:

    powidła (najlepiej śliwkowe, ja dałam jabłkowe)
    polewa czekoladowa
    kokos



    1. Masło roztapiamy z miodem. W misce ubijamy jajka z cukrem, dodajemy roztopione masło, mąkę z proszkiem i sodą i śmietanę. Dokładnie zarabiamy, a następnie dzielimy na 3 części. Każdą z części rozwałkowujemy na blaszce o wymiarach ok. 30/23 cm (zwykła, duża blacha) i pieczemy 20 minut w 180*C. Spody dokładnie studzimy (oddzielone od siebie papierem do pieczenia).

    2. Gotujemy grysik. Mieszamy mleko z cukrem i grysikiem i doprowadzamy do wrzenia. Chwilę gotujemy, aby zgęstniało i odstawiamy do ostudzenia. Gdy grysik jest już przestudzony, ale nadal lekko ciepły dodajemy masło i mieszamy, aby się rozpuściło, studzimy całkowicie. Następnie dodajemy żółtko z odrobiną białka, alkohol, sok z cytryny i wszystko miksujemy na najmniejszych obrotach (tylko do połączenia składników!)

    3. Na 1 spód wykładamy powidła, przykrywamy kolejnym ciastem, przekładamy masą grysikową, przykrywamy ostatnim plackiem. polewamy czekoladą i posypujemy kokosem. Ciasto musi poleżeć tak 1 dzień, aby zmiękło. Na 2 dzień jest przepyszne.

    Zdjęcie mazurka:
    http://1.bp.blogspot.com/-WfC1BYVSHB0/UzPZyNCK9cI/AAAAAAAAA7w/99xYAKBPNCo/s1600/DSCF1169.JPG

    mayas@onet.eu

    OdpowiedzUsuń
  5. A czy przepis może być już opublikowany np. w serwisie kulinarnym? Czy można wysłać jedno zgłoszenie czy więcej?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. nie ma znaczenia publikacja ważne zeby był twój i moze być nawet sprzed 5 lat.

      Usuń
  6. U mnie nigdy na Wielkanocnym stole nie może zabraknąć faszerowanych jajek z dodatkiem czosnku.
    Składniki:
    - jajka (ilość wg uznania i pojemności naszych brzuszków)
    - kawałek szynki bardzo dobrej jakości
    - majonez
    - kilka ząbków czosnku (ilość wg upodobań, ja na 6 jajek używam 2 do 3 ząbków czosnku)
    - sól i pieprz Kamis

    Jajka ugotować na twardo, obrać, przekroić na pół i łyżeczką wydrążyć żółtka. Żółtka włożyć do osobnej miseczki i ugnieść widelcem. Do tego dodać pokrojoną w bardzo drobną kosteczkę szynkę, przecisnąć przez praskę czosnek, dodać majonez (tyle, aby związał całość pasty) i doprawić solą i pieprzem Kamis.
    Białka jajek wypełniać pastą z żółtek, szynki i czosnku (można to zrobić za pomocą rękawa cukierniczego lub małą łyżeczką). Ozdabiać wg upodobań np. odrobiną majonezu i papryką lub kawiorem.

    martyna_wojtunik@o2.pl

    OdpowiedzUsuń
  7. Witam!
    Podaję mój przepis na Wielkanocne gniazdka z jajkiem
    Składniki:
    250 g mąki pszennej
    20 g świeżych drożdży
    2 łyżki oliwy z oliwek
    1/2 łyżeczki soli prowansalskiej Kamis
    pieprz
    50 ml letniego mleka
    1 łyżeczka cukru
    2 czerwone cebule
    1 łyżka oliwy do smażenia
    4 jajka
    1 żółtko

    Przygotowanie:
    Drożdże mieszamy z ciepłym mlekiem, cukrem i łyżeczką mąki i odstawiamy w ciepłe miejsce na 15 minut do wyrośnięcia. Na patelni rozgrzewamy łyżkę oliwy i podsmażamy na niej drobno pokrojone cebule. Mąkę mieszamy z solą prowansalską, pieprzem, następnie dodajemy wyrośnięte drożdże, jedno jajko i podsmażoną, wystudzoną cebulkę. Wyrabiamy ciasto i odkładamy na godzinę do wyrośnięcia. Pozostałe jajka gotujemy na twardo, obieramy i kroimy na połówki. Ciasto dzielimy na 6 części, z każdego kawałka formujemy wałeczek, który zlepiamy ze sobą. Na środku układamy połówkę jajka, stroną przecięcia w dół. Bułeczki układamy na blaszce do pieczenia wyłożonej papierem i odstawiamy na 10 minut. Z wierzchu smarujemy rozmąconym żółtkiem. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni ok 20 minut.
    Pozdrawiam
    Magda - magdao2@poczta.onet.pl

    OdpowiedzUsuń
  8. Pierś indycza nadziana mango i jaglanką!
    Jest to potrawa lekka i delikatna, aczkolwiek zagra na podniebieniu paletą smaków! Idealnie zrównoważy też słodkie i kaloryczne ,przepyszne wielkanocne mazurki.Przygotowanie jest proste i niezbyt czasochłonne,więc zaoszczędzony na gotowaniu czas będzie można spędzić z rodzinką przy stole;)
    Składniki:
    1 kg piersi z indyka
    1/2 szklanki kaszy jaglanej
    szklanka wody (do ugotowania kaszy)
    1/2 szklanki bulionu warzywnego
    1 duże mango (ok 150-180 g)
    oliwa do smażenia
    łyżka masła
    3 szt. czerwonej cebuli
    sól, pieprz, rozmaryn firmy Kamis

    Wykonanie:
    Pierś indyka natrzeć solą,pieprzem i rozmarynem i odstawić na 1-2 godziny.
    Kaszę przepłukać, a następnie przelać gorącą wodą. Gotować pod przykryciem przez ok 15 min (aż wchłonie całą wodę). Dodać połowę pokrojonego w kostkę mango. 1 cebulę pokroić w drobną kostkę i zeszklić na łyżce masła. Dodać do farszu.
    W piersi indyka zrobić nacięcie w połowie,tak aby powstała kieszeń, do której wkładamy farsz i zaszywamy lub spinamy wykałaczkami. Obsmażamy na patelni, na której wcześniej podsmażaliśmy cebulę z każdej strony tylko do ścięcia się mięsa. Przekładamy do naczynia żaroodpornego, obkładamy owocami mango. Dwie cebule kroimy w ósemki i dodajemy do naczynia z indykiem. Polewamy bulionem. Pieczemy w zamkniętym naczyniu żaroodpornym w piekarniku nagrzanym do 200 st. C przez ok 60-70 min. co jakiś czas polewając pierś sosem z naczynia.
    Pozdrawiam!Ania
    opasiak_07a@op.pl

    OdpowiedzUsuń
  9. Dziewczyny, ale świetne przepisy podałyście. Nic własnego nie dodam, ale z chęcią wykorzystam w kuchni coś zapożyczonego :) Powodzenia życzę! :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Na wielkanocnym stole nie może zabraknąć oczywiście jajek

    Jajka z pieczarkami!
    5 jajek
    5 dag pieczarek
    mała cebula
    łyżka oleju
    sól , pieprz firmy KAMIS
    łyżka zieleniny
    liście sałaty lub skośne plastry ogórka węża
    łyżka gęstego majonezu.

    Bardzo drobno pokrojone pieczarki i cebulę podsmażyć na oleju.Ugotować na twardo jajka,obrać ze skorupek i przekroić na połowy.Wyjąć żółtka i rozetrzeć je z podsmażonymi pieczarkami z cebulą,dodać do smaku sól i pieprz,zieleninę. Tym farszem nadziać połówki jajek. Ułożyć na liściach sałaty lub plastrach ogórka. a połówki jajek rozlać po dużej kropli majonezu.
    Pozdrawiam cieplutko!
    Agata
    agata_italy@wp.pl

    OdpowiedzUsuń
  11. 2 lata temu po raz pierwszy spróbowałam paschy - wcześniej nigdy nikt jej nie przyrządzał, nie było takiego zwyczaju, ale od tamtego pamiętnego "pierwszego razu" Wielkanoc nie może bez niej istnieć :D A że w kwietniu pogoda bywa baaardzo kapryśna, do paschy dokładam rozgrzewający i aromatyczny sosik.

    1kg półtłustego lub tłustego twarogu
    8 żółtek
    250g cukru pudru
    200g masła w temperaturze pokojowej
    szklanka śmietany 36%
    laska wanilii KAMIS
    150g gorzkiej czekolady
    3/4 szklanki kandyzowanej skórki pomarańczowej

    * Składniki na sos:
    litr soku pomarańczowego
    8 łyżek brązowego cukru
    3-4cm świeżego imbiru
    10 ziarenek kardamonu KAMIS

    Twaróg należy dwukrotnie zmielić, porządnie odcisnąć z nadmiaru wody.
    Czekoladę pokroić na drobne kawałki (lub rozdrobnić w jakikolwiek inny sposób :D)
    Wanilię przekroić na pół i wydrążyć z niej ziarenka. Utrzeć żółtka z cukrem i wanilią na puszystą, jasną masę. Dodać śmietanę, nadal ucierając (lub miksując ;). Całość przelać do garnuszka, podgrzać na średnim ogniu, cały czas mieszając. Nie można dopuścić do zagotowania - masa powinna tylko nieco zgęstnieć.
    Podgrzaną masę przełożyć do misy, dodać zmielony twaróg i miękkie masło, zmiksować na gładką masę. Dodać rozdrobnioną czekoladę, skórkę pomarańczy i mieszać aż do połączenia się wszystkich składników.
    Foremkę lub sitko wyłożyć kilkoma warstwami gazy, wypełnić pojemnik masą serową, lekko ją ugniatając. Przykryć kolejną warstwą gazy, przykryć talerzykiem i obciążyć. Naczynie trzeba wstawić do półmiska, aby serwatka mogła spływać przez dziurki w formie. Wstawić całość do lodówki na co najmniej 12h.

    * Przygotowanie sosu:
    Sok pomarańczowy wlać na patelnię i podgrzać. Dodać cukier brązowy, starty imbir, zmiażdżone ziarenka kardamonu. Sos należy gotować, aż zyska gęstą konsystencję, po zdjęciu z palnika przecedzić przez drobne sitko, ostudzić.
    Wyłożoną na talerz paschę polewamy sosem, można udekorować wedle własnego uznania :)

    Trochę roboty jest, ale traktuję to jako niezbędny element świąt :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak się rozmarzyłam na samą myśl, że o mailu zapomniałam... :)
      xximmortellexx@gmail.com
      Pozdrawiam :)

      Usuń
  12. Nie ma świąt bez żuru z chrzanem :)
    Potrzebujemy 1kg boczku surowego wędzonego, 2 laski kiełbasy wiejskiej, dwa słoiki/butelki zakwasu na żur, 3 marchewki, 5 ząbków czosnku, 1 cebula, 3 liście laurowe, 5 ziel angielskich, pieprz, sól, vegeta, mały słoik chrzanu, majeranek, 6 jaj, śmietana.
    Najpierw parzymy (gotujemy na minimalnym ogniu) boczek z przyprawami, gdy będzie idealny wyciągamy do wystygnięcia, a do wywaru wrzucamy marchew startą na tarce, cebulę w kosteczkę, wciskamy czosnek. Jak marchewka zmięknie wlewamy zakwas i wrzucamy pokrojoną w kostkę i podsmażoną kiełbasę, chrzan i wystudzony pokrojony w paseczki boczek. Doprawiamy majerankiem i zabielamy śmietaną. Po wyłączeniu palnika dorzucamy pokrojone w dużą kostkę jajka. Ma być gęsty i gwarantuję - PYSZOTA!!!!
    olewka261@wp.pl

    OdpowiedzUsuń
  13. Ja proponuję warstwową sałatkę z jajkiem, która może być podana na różne sposoby. Osobiście polecam podanią za pomocą ringów, prosta i efektowna. Zaskoczy miło nie jednego gościa, a na wielkanocnym stole na pewno będzie prezentować się świetnie :)

    Warstwowa sałatka z jajkiem:

    Składniki:
    (2 porcje)

    - 150 g pieczarek
    - 1 cebula
    - 6 plasterków szynki
    - 4 jajka
    - 1/2 brokuła
    - majonez
    - sól Kamis
    - pieprz Kamis
    - kiełki
    - szczypiorek

    Pieczarki oraz cebulę kroimy w drobną kostkę. Podsmażamy chwilę na patelni, przyprawiamy solą i pieprzem. Jajka gotujemy na twardo, drobno siekamy białka i żółtka. To samo robimy z szynką. Brokuła gotujemy 6 minut w osolonej wodzie, następnie odcinamy różyczki i drobno je siekamy. Białka, żółtka oraz brokuły mieszamy z odrobiną majonezu. Na talerzu kładziemy ring. Nakładamy pieczarki, następnie szynkę, białka jajek, brokuła oraz żółtka. Dociskając składniki zdejmujemy ring. Sałatkę ozdabiamy majonezem, kiełkami i szczypiorkiem.

    Pozdrawiam :)
    ania.wedzina@gmail.com




    OdpowiedzUsuń
  14. Ożeniłem się ze Ślązaczką, nie miałem więc wyjścia jak tylko pokochać kluski, rolady i "szałot". Przepis, który zamieszczam jest moim pomysłem na tradycyjną roladę:
    - 4 udźce królicze
    - cebula
    - 20 - 25 dkg boczku wędzonego
    - 2 ogórki kiszone
    - musztarda Kamis
    - sól Kamis
    - pieprz Kamis
    - papryka ostra i słodka Kamis

    Udźce koniecznie muszą być wcześniej dobrze zamrożone, inaczej będą twarde. Mięso oddzielamy od kości rozbijamy (koniecznie drewnianym młotkiem). Z jednej strony smarujemy musztardą, przyprawiamy solą i pieprzem. Układamy kawałek cebuli, boczku i ogórka kiszonego. Zawijamy i spinamy albo związujemy nitką. Doprawiamy papryką. Dusimy około 2, 3 godziny na wolnym ogniu.
    To moja propozycja na obiad świąteczny, początkowo teściowa była sceptycznie nastawiona ale myślę, że już się przekonała do takiej wersji ulubionego dania.

    OdpowiedzUsuń
  15. Dzień dobry,

    zamieszczam przepis na chleb, który upiekłam kilka tygodni temu i będę piekła na Wielkanoc:

    Chleb w garnku

    3 i ½ szklanki pszennej mąki chlebowej - ja używam firmy na literę L :)
    1 opakowanie suszonego zakwasu chlebowego ( lub drożdży )
    1 opakowanie przyprawy do chleba staropolskiego KAMIS
    2 płaskie łyżeczki soli
    1 płaska łyżeczka cukru
    1 szklanka zimnej wody
    ¼ szklanki letniej wody


    Zakwas / drożdże i cukier rozpuścić w letniej wodzie. Mąkę, sól i przyprawę KAMIS wsypać do miski, dodać rozrobione drożdże i resztę wody. Wymieszać i wyrabiać niezbyt długo, tylko na tyle, alby ciasto stało się gładkie i jednorodne.
    Odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia (u mnie trwało to około godzinę).
    Następnie wyjąć z miski, delikatnie zagnieść i uformować kształt przyszłego chleba. Ja użyłam pokrywki rondla wyłożonej rękawem do pieczenia (powinien być papier, ale nie miałam) na tym ułożyłam ciasto do powtórnego wyrośnięcia.
    W tym momencie można zacząć nagrzewać piekarnik razem z garnkiem / rondlem do temperatury 220 st. C i taką temperaturę utrzymujemy przez około 20-30 minut (do czasu wyrośnięcia ciasta).
    Do gorącego garnka włożyć ciasto razem z papierem, popędzlować lekko wodą, naciąć chleb na krzyż i można posypać kminkiem, słonecznikiem itp. Przykryć pokrywką i piec pół godziny. Po tym czasie odkryć garnek i dopiekać przez około 10 minut do zrumienienia.


    Pozdrawiam,
    Renata

    gg 9959938

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dobry wieczór Bernadeto:) Pewnie nie zauważyłaś w zalewie maili ważnych i mniej ważnych, że dosłałam fotografię do tego banalnego wypieku. Jeśli to nie kłopot, to proszę o opublikowanie zgodnie z obietnicą. Wiem, że nie tylko ja podesłałam zdjęcia i wszystkie czekamy z wypiekami na twarzy:)

      Pozdrawiam serdecznie

      Usuń
    2. Witam, zdjęcie zostało juz dawno opublikowane, pewnie go przeoczyłaś ale jest wraz z innymi w galerii. dziękuje za zgłoszenia i chlebek, jest interesujący i moze go wykorzystam na święta. pozdrawiam

      Usuń

  16. Witaj Bernadeto :)

    Oto mój przepis na zapiekany pasztet.
    Pasztet zapiekany

    Składniki:

    70 dkg wątróbki drobiowej
    2 bułki pszenne
    2 jajka
    pęczek natki pietruszki
    1/2 łyżeczki majeranku
    szczypta gałki muszkatołowej
    sól i pieprz mielony w młynku KAMIS do smaku
    1 łyżka masła

    Sposób przygotowania:

    Wątróbkę , umyć oczyścić z plewek i drobniuto pokroić. Bułkę namoczyć w wodzie, odcisnąć i przekręcić przez maszynkę. Dodać do wątróbki.Wbić jajka, dodać przyprawy i drobno posiekaną natkę.

    Wszystko dokładnie wymieszać i przełożyć do naczynia żaroodpornego, na wierzchu pasztetu porozkładać łyżkę masła. Piec w piekarniku z termoobiegiem w temp 180 C przez 40-45 minut. Wspaniale smakuje zarówno na ciepło, jak i na zimno...Smacznego.

    ps.zdjęcie wysłałam na podany adres

    Pozdrawiam... Gosia Skrzypczak

    OdpowiedzUsuń
  17. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  18. Babka podwójnie cynamonowa:

    Składniki:

    4 jajka
    3/4 szklanki cukru
    1 szklanka mąki pszennej
    1 budyń śmietankowy
    2 łyżki mąki ziemniaczanej
    2 łyżeczki proszku do pieczenia
    200 g masła
    3 łyżeczki cynamonu Kamis
    1/3 szklanki brązowego cukru


    Masło rozpuścić i lekko przestudzić.

    Jajka ubić z cukrem na jasną i puszystą masę. Dodać mąki, proszek do pieczenia i budyń, zmiksować. Dodać jeszcze ciepłe rozpuszczone masło i miksować jeszcze chwilę.

    Cynamon wymieszać z brązowym cukrem, odłożyć.

    Formę do babki z kominem natłuścić, wlać do niej 1/4 ciasta, posypać cynamonem z cukrem. Zalać następną warstwą ciasta, posypać cukrem z cynamonem i tak aż do wyczerpania składników.

    Piec w temperaturze 170 stopni przez około 40 minut. Lekko przestudzić i wyjąć z formy.

    Składniki na syrop cynamonowy:

    150 g cukru
    1 łyżeczka cukru waniliowego
    350 ml wody
    1 łyżeczka cynamonu Kamis


    Do rondelka wlać wodę, dodać cukier i cukier waniliowy. Podgrzewać, cały czas mieszając, do rozpuszczenia cukrów. Gotować około 5 minut.

    Dodać cynamon, mieszać od czasu do czasu. Gotować na małym ogniu, aż syrop zmieni kolor na ciemniejszy i zrobi się gęstszy. Zdjąć z ognia, lekko przestudzić.

    Jeszcze ciepłą babkę oblać syropem cynamonowym, resztę syropu zostawić na później.

    Odstawić na około 20-30 minut. Podawać polane pozostałym syropem. Smacznego :)

    OdpowiedzUsuń
  19. Witam,
    zgłaszam do konkursu przepis na coś słodkiego i cieszącego oko :)

    Wielkanocne koszyczki

    KRUCHE CIASTO:
    • 250 g mąki pszennej
    • 150 g masła
    • 100 g cukru pudru
    • 3 żółtka
    • 2 łyżki gęstej śmietany
    • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
    • 2 łyżeczki cukru waniliowego

    MASA SEROWA:
    • 250 g mielonego sera białego
    • 65 g masła
    • 1 jajko
    • 100 g cukru pudru
    • 1,5 łyżki budyniu śmietankowego
    • 1 opakowanie Przyprawy do sernika KAMIS

    DEKORACJA:
    • 30 motylków cukrowych
    • 75 kolorowych draży
    • 1 opakowanie paluszków deserowych
    • 1 opakowanie ryżu preparowanego
    • 1 opakowanie gotowej polewy czekoladowej

    Mąkę mieszamy z cukrami i proszkiem do pieczenia. Dodajemy żółtka, masło oraz śmietanę. Zagniatamy gładkie ciasto. Zawijamy w folię i schładzamy w lodówce przez 1h.
    Masło miksujemy tak, aby było puszyste i mieszamy z serem. Żółtka ucieramy z cukrem pudrem i łączymy je z masą serową. Następnie dodajemy przyprawę do sernika KAMIS. Białka ubijamy na sztywno i dodajemy do masy serowej. Całość delikatnie mieszamy.
    Schłodzone ciasto rozwałkowujemy na grubość ok. 1 cm na podsypanej mąką stolnicy. Wycinamy szklanką koła oraz tworzymy ruloniki, które posłużą za "rączki". Kołami z ciasta wylepiamy wysmarowane masłem foremki i wkładamy 2 łyżki masy serowej. Babeczki pieczemy ok. 15 minut w temperaturze 180 stopni. Natomiast "rączki" smarujemy białkiem i pieczemy ok. 5 minut również w temperaturze 180 oC.
    Gotową polewę czekoladową rozpuszczamy wg instrukcji podanej na opakowaniu i za pomocą wykałaczki malujemy wzory na "pisankach" z draży.
    Paluszki deserowe smarujemy polewą i przyklejamy ziarenka ryżu preparowanego. Dzięki temu otrzymamy "bazie". Ozdoby pozostawiamy do wysuszenia.
    Przestudzone babeczki smarujemy po bokach polewą czekoladową i przyklejamy do nich "rączki", które zdobimy cukrowymi motylkami. Na koniec do koszyczków wkładamy pisanki i bazie.

    mój e-mail: edytabracka@gmail.com

    Pozdrawiam,
    Edyta Bracka

    OdpowiedzUsuń
  20. Barwne rzucanie mięsem czyli niezły pasztet Wielkanocny

    Czym będziemy rzucać:
    400g wołowiny
    ok. 0,5kg mięsa wieprzowego
    300g wątroby wołowej
    0,5 kg mięska drobiowego
    3 łyżki oleju
    2 marchewki
    mały seler
    4 łyżki śmietanki
    3 małe cebule
    4 jajka
    1 mała bułka
    szczypta suszonego rozmarynu KAMIS
    12 ziaren jałowca KAMIS
    2 łyżeczki gałki muszkatołowej KAMIS
    sól, pieprz mielony
    pietruszka
    odrobina tartej bułki

    Przygotowanie:

    Odkładamy cebulę i wątrobę na bok. Pozostałe mięso gotujemy wraz z warzywami aż zmięknie. Następnie wyjmujemy z wywaru i studzimy.
    Wracamy do samotnej cebuli i wątroby, które podsmażamy na patelni na odrobinie oleju i odstawiamy do ostygnięcia. Zabieramy się za mielenie osobno drobiu. Resztę mięs mieszamy i mielimy razem. Dorzucamy do nich dwa jajka, marchewkę, tartą bułkę i przyprawiamy pieprzem, solą, jałowcem i połową przygotowanej gałki muszkatołowej firmy Kamis. Chwytamy blender i wyżywamy się na całości do woli, aż uzyskamy jednolitą masę.
    Do zmielonego mięsa drobiowego dodajemy 2 jajka,bułkę (namoczoną wcześniej w wodzie i odsączoną), śmietankę, seler, sól, pieprz i pozostałą gałkę muszkatołową. Blender znów wkracza do akcji. Na miazgę!
    Powstały nam dwie masy. W naczyniu żaroodpornym wyłożonym papierem do pieczenia układamy na spodzie jaśniejszą warstwę masy drobiowej. Na nią rzucamy mięsem ciemniejszym. Przyozdobić można nasze dzieło na wierzchu wzorkiem z liści laurowych i ziarenek pieprzu. Pieczemy misternie ułożoną konstrukcję w piekarniku 190 stopniach przez około godzinę aż wyjdzie nam niezły pasztet. Warto po wystudzenia ukryć go przed wygłodzonymi domownikami i przechować jeden
    dzień w lodówce. Nabierze wówczas szlachetności.

    Smacznego!
    krzyzanskahio@gmail.com

    OdpowiedzUsuń
  21. Witaj:)
    Podsyłam przepis na bardzo nietypowego zająca - robi furorę w każde wielkanocne święta:


    Wegański Piernikowy Zając Wielkanocny:)

    składniki:

    ciasto:
    2 duże banany
    1/2 szklanki oleju
    2/3 szklanki mleka roślinnego
    1/2 szklanki cukru trzcinowego
    1 op. cukru z prawdziwą wanilią i nutą kardamonu Kamis
    1 op. przyprawy do piernika Kamis
    1 i 3/4 szklanki mąki tortowej
    1/4 szklanki ciemnego kakao
    1 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
    1/4 łyżeczki sody oczyszczonej
    wiórki kokosowe do dekoracji

    kruszonka:
    2 łyżki mąki tortowej
    1 łyżka bułki tartej
    1 łyżka margaryny roślinnej
    2 łyżki cukru trzcinowego

    polewa:
    2 łyżki margaryny roślinnej
    2 łyżki cukru trzcinowego
    2 łyżki ciemnego kakao
    2 łyżki wody

    przygotowanie:

    1. Banany obieramy, dzielimy na kawałki, wrzucamy do miski i rozgniatamy je widelcem na papkę.

    2. Do rozgniecionych bananów dodajemy mleko oraz olej – porządnie mieszamy widelcem do połączenia się składników.

    3. W drugiej misce łączymy razem kolejno: cukier, cukier Kamisa, przyprawę do piernika, mąkę, kakao, proszek do pieczenia oraz sodę i mieszamy je ze sobą.

    4. Wymieszane suche składniki dodajemy do mokrych i dokładnie wszystko razem mieszamy łyżką na gładką, jednolitą masę.

    5. Gotową masę wylewamy do wysmarowanej masłem i oprószonej mąką keksówki.

    6. Kruszonkę wyrabiamy palcami i posypujemy nią z wierzchu piernik.

    7. Piekarnik nastawiamy na 180st, wkładamy piernik i pieczemy go przez 40 min.

    8. Kiedy piernik nam się piecze, przygotowujemy dla niego polewę: masło rozpuszczamy w małym rondelku na małym gazie, potem dodajemy cukier, dodajemy masło oraz wodę. Mieszamy wszystko razem aż do momentu połączenia się składników. Zestawiamy z gazu i odstawiamy do ostygnięcia.

    9. Gdy piernik nam się już upiekł i lekko ostygł – polewamy go polewą i posypujemy wiórkami kokosowymi.

    10. Kiedy piernik ostygł całkowicie, odkrajamy z niego kawałek, odkrajamy wierzch kruszonki, odcinamy brzegi kawałka na uszy, a z reszty formujemy kulę z której wyjdą nam 2 małe kulki na oczy i jedna większa na ogon.
    Obtaczamy w wiórkach kokosowych i mocujemy do piernika za pomocą wykałaczek.

    Pooooolecam i życzę smacznego:)
    Agata Waksmundzka
    modliszka201@wp.pl

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Bernika - mój kulinarny pamiętnik , Blogger